Rosja: ponad 800 osób zatrzymanych podczas demonstracji zwołanych przez Nawalnego

Świat

Na odbywających się w wielu miastach Rosji demonstracjach przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego policja zatrzymała 839 osób - podały w niedzielę wieczorem niezależne media. Według tych danych ponad 350 osób zatrzymano w Petersburgu.

 

Policja podała znacznie niższą liczbę zatrzymanych w Petersburgu - około 100 - podczas gdy media relacjonujące przebieg demonstracji szacowały liczbę zatrzymanych na 500.

 

Protesty, do których wezwał opozycjonista Aleksiej Nawalny, odbyły się w niedzielę w około 90 miastach Rosji. W wielu z nich władze nie wydały zgody na zgromadzenia. Takiej zgody nie uzyskały demonstracje w Moskwie i w Petersburgu. W tym ostatnim mieście policja od razu po rozpoczęciu protestu zaczęła zatrzymywać jego uczestników, szczególnie tych, którzy trzymali plakaty krytykujące prezydenta Władimira Putina.

 

Zerwane wiązadła ręki

 

Dane o 839 zatrzymanych osobach podała organizacja OWD-Info, monitorująca zatrzymania w Rosji. Zgodnie z jej szacunkami w Petersburgu policja zatrzymała 354 osoby. W Jekaterynburgu na komisariaty trafiło 129 osób, w Moskwie - 36. Dane z Kazania, Permu, Omska i Krasnodaru wskazują, że łącznie w tych czterech miastach zatrzymanych zostało ponad 160 osób.

 

Policja używała przemocy wobec demonstrantów. W Petersburgu wolontariuszka sztabu Nawalnego trafiła po zatrzymaniu do szpitala z powodu zerwanego więzadła ręki. W Rostowie nad Donem koordynator tamtejszego sztabu ma złamane żebra. W Moskwie policjanci użyli pałek. Niemniej w stolicy Rosji wobec jednego z demonstrantów wszczęta została sprawa karna dotycząca przemocy wobec funkcjonariusza policji.

 

"Brutalne rozpędzanie demonstracji ma charakter systemowy"

 

Politolog Stanisław Biełkowski ocenił w radiu Echo Moskwy, że brutalne rozpędzanie demonstracji opozycji ma charakter systemowy i ta tendencja będzie się nasilać.

 

Brak dokładnych danych o liczebności niedzielnych protestów. W Moskwie media oszacowały liczbę demonstrantów na 2-2,5 tys. Dane dziennika "Kommiersant" z 20 miast mówią o łącznie 8600 osobach, które uczestniczyły tam w manifestacjach.

 

W wielu regionach Rosji zwołane przez Nawalnego protesty zbiegły się z przeprowadzonymi w niedzielę wyborami regionalnymi i lokalnymi.

 

Od czasu ogłoszenia przez rząd Rosji w połowie czerwca niepopularnej decyzji o podniesieniu wieku emerytalnego w kraju odbyło się wiele protestów i pikiet. Z sondażu niezależnego ośrodka Centrum Lewady wynika, że ok. 90 proc. Rosjan jest przeciwnych podniesieniu wieku emerytalnego

 

PAP

msl/zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie