Karczewski: jest poparcie w sprawie ułatwienia do nauki języka polskiego w Austrii

Polska
Karczewski: jest poparcie w sprawie ułatwienia do nauki języka polskiego w Austrii
PAP/Leszek Szymański

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który przebywa od soboty z wizytą w Austrii powiedział, że jest polityczne poparcie dla pomysłu, by przy mniejszej niż dotąd liczbie dzieci zapewnić naukę języka polskiego w austriackich szkołach, a także dla budowy pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu. Rozmawiano też o współpracy w ramach inicjatywy Trójmorza oraz o polskich miejscach pamięci.

Karczewski spotkał się w poniedziałek z przewodniczącą Bundesratu Austrii Inge Posch-Gruską. Jak powiedział dziennikarzom po spotkaniu, rozmowy dotyczyły m.in. sprawy pomnika, który miał stanąć we wrześniu na podwiedeńskim wzgórzu Kahlenberg.

 

- Spotkałem się z dobrą reakcją pani przewodniczącej; było zrozumienie z obu stron - zapewnił. - Dialog między naszymi izbami zamarł w 2002 r, odnowiliśmy ten dialog, będziemy się spotykać, pani przewodnicząca w bardzo bliskim terminie odwiedzi Polskę. Uzyskałem od pani Posch-Gruski zapewnienie o wsparciu politycznym w bardzo wielu sprawach, które nas w Polsce interesują - powiedział Karczewski. 

 

Nauka języka polskiego w grupach ośmioosobowych 

 

Jedna z nich dotyczy ułatwienia polskiej młodzieży dostępu do nauki języka polskiego, bo na szacowane 5-6 tys. dzieci, które chcą się go uczyć w szkołach austriackich, uczą się niespełna 2 tys. Marszałek wyraził nadzieję, że to polityczne wsparcie "przełoży się też na decyzje władz Wiednia". W czasie spotkania z przewodniczącą austriackiego Bundesratu przedstawił pomysł, by w szkołach była tworzona grupa nauki języka polskiego, gdy zbierze się ośmioro, a nie jak obowiązuje obecnie - 12 chętnych uczniów. - Uzyskałem zapewnienie pani przewodniczącej, że tym tematem się zajmie - zaznaczył.

 

Rozmowy ws. pomnika Jana III Sobieskiego

 

- Jeśli chodzi o pomnik Jana III Sobieskiego, też uzyskałem polityczne wsparcie pani Posch-Gruski - dodał marszałek Senatu.

 

Sprawa pomnika, który miał stanąć na Kahlenbergu we wrześniu, budzi kontrowersje. Przewodniczący Parlamentu Kraju Związkowego Wiednia Ernst Woller wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym podkreślił przyjaźń krakowsko-wiedeńską i to, że stolica Austrii od lat tworzy liczne miejsca pamięci; wskazuje też jednak, że Janowi III Sobieskiemu wiedeńczycy poświęcili już ulicę, plac, kaplicę oraz liczne tablice pamiątkowe w kościołach.

 

Woller podkreślił w oświadczeniu, że "niezbędnym warunkiem" wybudowania pomnika Sobieskiego w Wiedniu jest otrzymanie pozytywnej opinii Rady ds. Wznoszenia Obiektów i Monumentów Upamiętniających, która została powołana do życia przez Wiedeń w 2017 r. "Rada wydała jednak negatywną opinię na temat przedstawionego projektu" - poinformował.

 

 

PAP

mos/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie