Ambasador Mosbacher u szefa MSZ. Jednym z tematów "wsparcie USA dla inicjatywy Trójmorza"

Polska
Ambasador Mosbacher u szefa MSZ. Jednym z tematów "wsparcie USA dla inicjatywy Trójmorza"
Tymon Markowski/MSZ

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz przyjął ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher - poinformowało w poniedziałek na Twitterze MSZ. Wśród tematów rozmowy były m.in. współpraca gospodarcza, wojskowa oraz relacje dwustronne.

W czwartek listy uwierzytelniające od nowej ambasador USA przyjął prezydent Andrzej Duda. Tym samym Mosbacher rozpoczęła swoje oficjalne urzędowanie w naszym kraju.

 

W poniedziałek nową ambasador przyjął szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jak poinformował resort na Twitterze, "głównymi tematami spotkania były współpraca gospodarcza, współpraca wojskowa w ramach #NATO, relacje dwustronne, a także wsparcie USA dla inicjatywy Trójmorza".

 

 

Georgette Mosbacher jest pierwszą kobietą w historii polsko-amerykańskich stosunków, która obejmie stanowisko ambasadora w Warszawie.

 

Mosbacher jest amerykańską przedsiębiorczynią, od 1992 roku prezeską firmy biznesowej i konsultingowej Georgette Mosbacher Enterprises. W latach 2001-2005 pełniła funkcję dyrektor naczelnej firmy Borghese Inc. z siedzibą w Nowym Jorku, produkującej kosmetyki. W 2016 r. została nominowana przez amerykański Senat do Amerykańskiej Komisji Doradczej ds. Dyplomacji Publicznej.

 

Członkini Rady Doradczej Dyplomacji Publicznej USA

 

Mosbacher jest zaangażowana w działalność polityczną; sprawowała funkcję współprzewodniczącej Komisji Finansowej Narodowego Komitetu Partii Republikańskiej - odpowiadała wówczas za gromadzenie funduszy dla sztabu wyborczego senatora Johna McCaina w jego kampanii prezydenckiej w roku 2000. Była ponadto pierwszą kobietą pełniącą funkcję Przewodniczącej Stowarzyszenia Gubernatorów Partii Republikańskiej.

 

Nowa ambasador USA jest członkinią wpływowego think tanku Rada Atlantycka i Stowarzyszenia Polityki Zagranicznej (Foreign Policy Association). W roku 2016 prezydent Barack Obama powołał ją do Rady Doradczej Dyplomacji Publicznej Stanów Zjednoczonych.

 

Mosbacher prowadziła działalność społeczną i charytatywną. W roku 1995 ufundowała Children Advocacy Center of Manhattan - organizację niosącą pomoc dzieciom, które doświadczyły przemocy w swoich rodzinach. Jest też prezesem Rady Doradczej Green Beret Foundation, fundacji charytatywnej weteranów amerykańskich sił specjalnych.

 

Amerykanka przebywa w Polsce od końca sierpnia. Kandydaturę Georgette Mosbacher na początku lipca zatwierdził Senat USA.

 

"Ustawa na nowo wywołała antysemityzm"

 

W czerwcu, pytana przez senatora Johnny'ego Isaksona, który przewodniczył wówczas posiedzeniu komisji spraw zagranicznych, czy wie, co się dzieje w kwestii antysemityzmu w Europie Wschodniej, odparła twierdząco.

 

- Tak. Niestety zostało to wywołane niedawno przyjętą ustawą o Holokauście - powiedziała. - Nie możemy tolerować żadnego rodzaju fanatyzmu, to ma fundamentalne znaczenie dla naszych wartości i będę pracować wspólnie z Polską, aby upewnić się, że nie włączają tego rodzaju rzeczy do swojego ustawodawstwa - dodała.

 

Na słowa te zareagowali politycy w Polsce. 

 

- To są słowa, które w ogóle nie powinny paść, szczególnie z ust kobiety, której w Polsce nie ma, która nie objęła jeszcze funkcji i która chyba nie zna uzasadnienia i argumentów naszej strony, które tkwiły u podstaw przyjęcia tej ustawy - mówiła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 

PAP, polsatnews.pl

zdr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie