Jaki zaprezentował projekt nowej dzielnicy Warszawy. Trzaskowski: Dzielnica Wisła istnieje od dawna

Polska
Jaki zaprezentował projekt nowej dzielnicy Warszawy. Trzaskowski: Dzielnica Wisła istnieje od dawna
PAP/Marcin Obara

- Mam w ręku projekt ustawy, który tworzy nową 19. dzielnicę Warszawy, dzielnicę przyszłości - powiedział kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki w czasie niedzielnej konwencji. Jak podkreślił, ma to być wyjątkowy obszar innowacji i zieleni. Zdaniem jego kontrkandydata Rafała Trzaskowskiego 19. dzielnica Warszawy - Dzielnica Wisła - istnieje od dawna.

 

- To będzie największy obszar smart city w Europie, największy obszar innowacji w Europie, obszar najniższych podatków, taka specjalna strefa, gdzie będą najniższe podatki dla innowacji w tej części Europy - powiedział Patryk Jaki.

 

- 19. dzielnica Warszawy to jest dzielnica od granicy północnej do granicy południowej wzdłuż Wisły. Tak jak rozwijają się wielkie miasta na świecie - zazwyczaj od rzeki w jedną i drugą stronę - mówił Jaki. - W Warszawie do tej pory było na odwrót. To jest wielki niewykorzystany potencjał naszego miasta - dodał.

 

800 ha przestrzeni dla nowoczesnych technologii 

 

Nowa dzielnica miałaby objąć teren prawie 800 ha. - Nigdzie na świecie nie ma takiej przestrzeni dla nowoczesnych technologii - podkreślił Jaki. - To jest obszar pod inwestycje, ale także obszar Natura2000, obszar, który chcemy lepiej chronić - wskazał.

 

- W tej dzielnicy będziemy chcieli stworzyć (...) jedną instytucję, która będzie odpowiedzialna za (...) rezerwaty przyrody, by je chronić - zapowiedział Jaki wymieniając, że wśród chronionych obszarów miałyby być m.in. Wyspy Zawadowskie czy Ławice Kiełpińskie. Niedaleko tych rezerwatów zamiast postpeerelowskich, postprzemysłowych, zdegradowanych budynków będą nowoczesne, w pełni ekologiczne, autonomiczne budynki komponujące się z tą zielenią - powiedział Jaki, przekonując, że należy skoczyć z "paradygmatem szklanej pustyni".

 

Elektroniczne sterowanie ruchem, obiekty sportowe i marina

 

W nowej dzielnicy miałyby znaleźć się również obok m.in. budynków mieszkaniowych, także obiekty sportowe i nowoczesna marina.

 

Cechami charakterystycznymi nowej dzielnicy mają być - wymieniał Jaki - m.in. całkowite elektroniczne sterowanie ruchem, uruchomienie transportu wodnego, niskoemisyjność i zeroemisyjność komunikacji publicznej, nowoczesny urząd.

 

Jaki podkreślił, że przedstawiony w niedzielę projekt to jest wizja, którą chciałby zacząć realizować po wygranych wyborach, we współpracy m.in. z najlepszymi architektami.

 

- Obecne władze Warszawy nie potrafią wykorzystać potencjału miasta i jego mieszkańców; my mamy taki projekt - na miarę wielkiej Warszawy, bo to miasto zasługuje na wielkie projekty - powiedział podczas niedzielnej konwencji kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki.

 

"Warszawa zasługuje na wielkie projekty"

 

Jaki przekonywał, że obecnie mamy do czynienia z dużą dysproporcją pomiędzy warszawiakami, a stołecznym samorządem - obecne władze miasta nie potrafią wykorzystać jego potencjału. Do największych atutów Warszawy, które - według niego - nie tworzą jednak całości, synergii, zaliczył największą w Polsce liczbę uczelni wyższych, studentów oraz osób w wieku produkcyjnym, a także duży wskaźnik przedsiębiorczości.

 

- Mamy więc kapitał ludzki i to, co jest jeszcze taką cechą Warszawy - to jest to, że nasze miasto jest na tyle otwarte, że praktycznie każda osoba, która pewnego dnia wysiądzie na Dworcu Centralnym pierwszy raz i powie, że chce być warszawiakiem, może tym warszawiakiem zostać, jeżeli będzie chciała ciężko pracować dla naszego miasta. Dlatego właśnie Warszawa jest wyjątkowa - podkreślał Jaki.

 

Jego zdaniem jednak obecne władze stolicy nie potrafią wszystkich tych cech "zebrać w całość". Kandydatowi PO i Nowoczesnej na prezydenta stolicy Rafałowi Trzaskowskiemu zarzucił z kolei, że nie ma wizji miasta.

 

- My mamy dzisiaj taki projekt - projekt na miarę wielkiej Warszawy. Warszawa zasługuje na wielkie projekty. Warszawa nie może być zwyczajna, bo mieszkańcy Warszawy nie są zwyczajni, są wyjątkowi - mówił kandydat Zjednoczonej Prawicy.

 

"19. dzielnica jest już w Warszawie"

 

Do pomysłu kandydata Zjednoczonej Prawicy odniosła się w niedzielę na Twitterze obecna prezydent Warszawy. "Panie Jaki, XIX dzielnica jest już w Warszawie. To Dzielnica Wisła, którą odwiedzają tysiące warszawiaków i turystów. Miejskie plaże, bulwary wiślane, Multimedialny Park Fontann, rejsy, sporty wodne i wiele innych - wystarczy przyjść i się przekonać" - napisała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 

 

Rafał Trzaskowski pytany o projekt swego konkurenta, odparł, że 19. dzielnica Warszawy już de facto istnieje - w ten sposób nazywane są właśnie tereny Warszawy wzdłuż rzeki. - Wczoraj właśnie tam byliśmy. 19. dzielnica to jest hasło dotyczące Wisły, bo Wisła jest 19. dzielnicą, która się niesłychanie rozwija, która jest bardzo pozytywnie odbierana przez wszystkich warszawiaków jako miejsce, gdzie spędza się wolny czas, jako miejsce rekreacji, miejsce spotkań warszawiaków - dodał kandydat Koalicji Obywatelskiej na konferencji prasowej na stołecznym Ursynowie.

 

Zwrócił uwagę, że hasło "Dzielnica Wisła" zostało już zaprezentowane wiele miesięcy temu. - My też go używamy. Wczoraj byliśmy na bulwarach. Ja nawet pływałem po Wiśle, bo mieliśmy święto Wisły i właśnie świętowaliśmy 19. dzielnicę - powiedział Trzaskowski.

 

Podkreślił również, że jako minister administracji i cyfryzacji, a wcześniej europoseł pracował nad rozwiązaniami dotyczącymi inteligentnych miast. - Choćby dzięki mnie zostały udostępnione dane publiczne, na których są budowane bardzo ciekawe aplikacje dla miast. Jeżeli chodzi o propozycje dotyczące miasta cyfrowego, nowoczesnego, to przecież wczoraj o tym mówiłem. Ciekawe jest więc to, że ktoś prezentuje nowe propozycje, o których my mówimy od wielu, wielu miesięcy - dodał polityk PO.

 

O projekcie "Dzielnica Wisła" pisze na swych stronach także stołeczny urząd miasta. - Otwarta, przyjazna, różnorodna. Gdyby tylko istniała taka dzielnica w Warszawie… Ależ istnieje! Dzielnica Wisła - nieformalna, dziewiętnasta dzielnica miasta. Warszawska Wisła z roku na rok przyciąga coraz więcej osób. W samym centrum miasta mamy do dyspozycji przestrzeń, która pozwala odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku i poczuć się jak na wakacjach. Przestronne plaże, tereny zielone, liczne restauracje i klubokawiarnie, kluby sportowe oraz szeroka oferta żeglugowa, to tylko fragment tego, co można zobaczyć, odwiedzić, zwiedzić nad Wisłą - czytamy.

 

PAP

msl/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie