Zajęcia pozalekcyjne w szkołach w Woli przesunięte. Z powodu mszy szkolnych

Polska
Zajęcia pozalekcyjne w szkołach w Woli przesunięte. Z powodu mszy szkolnych
Facebook/Parafia Matki Bożej Piekarskiej w Woli

"Ze względu na rozporządzenie władz kościelnych dotyczących zakazu prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w czwartki podczas mszy szkolnej następują zmiany zajęć treningowych" - napisał Uczniowski Klub Sportowy z Woli (Śląskie) na Facebooku. - Takie nieformalne porozumienie mamy ze szkołami, że w miarę możliwości czwartki zostaną do naszej dyspozycji - mówi polsatnews.pl wikary z parafii w Woli.

W Woli k. Pszczyny w każdy czwartek o godz. 18 odprawiane są tzw. msze święte szkolne. Uczestniczą w nich uczniowie dwóch szkół podstawowych z regionu.

 

"Począwszy od tego roku szkolnego Msze święte szkolne będą odprawiane we wszystkich kościołach dekanatu Miedźna w czwartki. Dzieci nie będą miały w tym dniu żadnych zajęć popołudniowych w szkole. A zatem wszystkie dzieci zapraszamy na Mszę świętą szkolną, w czwartek o godz. 18.00" - ogłoszenie duszpasterskie tej treści odczytano w niedzielę, 2 września, podczas mszy w kościele pw. Matki Bożej Piekarskiej w Woli. Zostało również opublikowane na stronie parafii.

 

Dekanat Miedźna obejmuje dziewięć parafii, w których łącznie jest co najmniej kilka szkół. Ogłoszenie dotyczy wszystkich uczniów tych szkół.

 

Czwartki do dyspozycji parafii

 

Ks. Mateusz, wikary z parafii w Woli, tłumaczy w rozmowie z nami, że w sprawie przesunięcia zajęć popołudniowych w dwóch szkołach podstawowych w tej miejscowości parafia porozumiała się z dyrektorami placówek już w maju przy okazji sakramentu bierzmowania.

 

- Takie nieformalne porozumienie mamy ze szkołami, by przesunąć zajęcia pozalekcyjne, gdy w czwartki wieczorami jest msza święta szkolna, aby dzieci miały możliwość w niej uczestniczyć - mówi ks. Mateusz, wikary parafii Matki Bożej Piekarskiej w Woli. Jak dodaje, "nikt nikogo do niczego nie zmusza".

 

- Usłyszeliśmy, że w miarę możliwości te czwartki zostaną do naszej dyspozycji, żebyśmy mogli realizować zadania duszpasterskie - wyjaśnia ksiądz.

 

Godziny zajęć niezależne od klubu

 

"Uwaga zmiany! Ze względu na rozporządzenie władz kościelnych dotyczących zakazu prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w czwartki podczas mszy szkolnej następują zmiany zajęć treningowych" - napisał w poniedziałek na Facebooku Uczniowski Klub Sportowy Stowarzyszenie Piłkarsko-Siatkarskie w Woli.

 

Jedna z osób związanych ze środowiskiem klubu mówi nam, że o ogłoszeniu duszpasterskim poinformowano, aby rodzice wiedzieli, iż to nie klub zdecydował o zmianie terminów zajęć sportowych. Dodaje, że klub dostosował się, bo "nie chce z nikim wojować".

 

 

 

Wpis został usunięty z Facebooka klubu ze względu na komentarze, które się pod nim pojawiły. Sugerowały, że klub ma "służalczy" wobec Kościoła charakter. 

 

Według naszych informacji, część rodziców uczniów z Woli jest niezadowolona ze zmian. Nie wszyscy bowiem mogą dowieźć dzieci na zajęcia we wcześniejszych godzinach.

 

Organizację zajęć religii w szkołach reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 kwietnia 1992 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zgodnie z nim w publicznych szkołach podstawowych naukę religii organizuje się w ramach planu zajęć szkolnych. W Konkordacie między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską z 1993 r. zapisano, że państwowe i samorządowe szkoły i przedszkola "organizują zgodnie z wolą zainteresowanych naukę religii w ramach planu zajęć szkolnych i przedszkolnych".

 

Zapytamy dyrektorów szkół, które leżą na ternie dekanatu Miedźna, czy przesunęli zajęcia pozalekcyjne oraz czy konsultowali to z rodzicami. A miejscowe kuratorium - czy zna sprawę i jakie jest jego stanowisko w tej kwestii.

 

polsatnews.pl

mr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie