Włosi planują budowę nowego mostu w Genui. "Przetrwa tysiąc lat"

Świat
Włosi planują budowę nowego mostu w Genui. "Przetrwa tysiąc lat"
Twitter/Polizia di Stato

Najpóźniej do listopada przyszłego roku zostanie zbudowany nowy most w Genui - ogłosiły w piątek miejscowe władze. Autorem projektu konstrukcji mającej zastąpić wiadukt, który zawalił się 14 sierpnia, jest światowej sławy architekt Renzo Piano.

- Most przetrwa tysiąc lat - zapewnił Piano podczas prezentacji jego projektu w Genui, w siedzibie władz regionu Liguria. Dodał, że to musi być konstrukcja "ze stali, bo stal się trzyma".

 

- Od straszliwego wypadku z 14 sierpnia nie myślałem o niczym innym - dodał architekt, nawiązując do katastrofy, w której zginęły 43 osoby.

 

- Mury mogą runąć, ale mosty - nigdy - oświadczył Renzo Piano, który od 5 lat ma mandat dożywotniego senatora, przyznany mu w uznaniu dla jego zasług.

 

"Chcemy zbudować symbol przyszłości miasta"

 

Architekt wyraził opinię, że nowy wiadukt "musi pocieszyć miasto". Ujawnił, że wiadukt będzie miał jasny kolor, zbliżony do białego. - Jak statek - dodał.

 

Jak zaznaczył Piano, konstrukcja powinna pomóc miastu przejść przez "żałobę", która w nim panuje po tym tragicznym wypadku.

 

Przewodniczący władz regionalnych Giovanni Toti oświadczył: "to nie będzie zwyczajny most, biorąc pod uwagę ból, jaki wywołała katastrofa". - Chcemy zbudować symbol przyszłości miasta - dodał. Toti zapewnił, że prace budowlane będą przebiegać bardzo szybko.

 

W czasie prezentacji projektu doszło do nieoczekiwanego zdarzenia. Szef zarządzającej autostradami spółki Autostrade per l'Italia Giovanni Castellucci wziął do ręki fragment makiety nowego mostu, przygotowanej przez biuro architektoniczne Renzo Piano, i go upuścił. Element rozpadł się na wiele kawałków.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie