Nowy dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. "Ma dobre przygotowanie oraz doświadczenie"

Polska
Nowy dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. "Ma dobre przygotowanie oraz doświadczenie"
PAP/Marcin Obara

Dotychczasowy dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Sławomir Wojciechowski obejmuje nowe obowiązki - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Prezydent zapewnił, że nowy dowódca operacyjny gen. dyw. Tomasz Piotrowski ma dobre przygotowanie oraz doświadczenie.

Prezydent wręczył w piątek akt mianowania na dowódcę operacyjnego rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Tomaszowi Piotrowskiemu Wręczył też akt odwołania z tego stanowiska dotychczasowemu dowódcy operacyjnemu gen. Wojciechowskiemu, w związku z objęciem przez niego dowodzenia Wielonarodowym Korpusem Północny Wschód w Szczecinie.

 

- To, że pan generał opuszcza tę funkcję, to nie jest żadna dymisja, pan generał będzie teraz wykonywał nowe obowiązki w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział Andrzej Duda. Szczeciński korpus w razie operacji na północno-wschodniej flance NATO zostałby włączony w struktury dowodzenia NATO i odpowiadał za operacje lądowe w rejonie.

 

Prezydent podkreślił też dobre przygotowanie nowego dowódcy operacyjnego i jego doświadczenie.

 

"To jedno z ostatnich stanowisk, które będę zajmował"

 

- Jestem świadom tego, jak bardzo dynamicznie zmienia się nasze otoczenie, jak bardzo dynamicznie generowane są zagrożenia w bliższym, czy też dalszym sąsiedztwie naszego kraju. Świadom jestem uwarunkowań, w jakich przyjdzie mi służyć - zapewnił Piotrowski. - Nie ustanę w wysiłkach, aby sprawdzić się na tym stanowisku i absolutnie nie zawieść naszego społeczeństwa, narodu, sił zbrojnych i bezpieczeństwa naszego kraju - zadeklarował.

 

Wojciechowski powiedział, że praca w DO RSZ "wymaga dużej gotowości, nie zezwala na błąd, nie znosi inercji i braku inicjatywy", ale też "przynosi ogromną satysfakcję, pozwala się zrealizować i sprawdzić". - Wydaje się że to stanowisko, po którym wszystko będzie łatwiejsze, okazuje się że nie ma tak łatwo - powiedział Wojciechowski. - Dla mnie dzisiejsze spotkanie jest pewnego rodzaju cezurą czasową (...) Wiem, że to jedno z ostatnich stanowisk, które będę zajmował w karierze - zaznaczył Wojciechowski.

 

Objął stanowisko w ubiegłym roku

 

Piotrowski był dotychczas szefem sztabu Dowództwa Operacyjnego RSZ, wcześniej służył m.in. jako zastępca dowódcy polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie. Zgodnie z postanowieniem prezydenta, Piotrowski obejmie stanowisko 8 września.

 

Wojciechowski objął stanowisko dowódcy operacyjnego w ubiegłym roku. Wcześniej dowodził m.in. polskim kontyngentem w Afganistanie, był szefem sztabu wielonarodowej dywizji pod polskim dowództwem w Iraku.

 

Dowództwo Operacyjne jest jednym z dwóch głównych dowództw. Odpowiada za planowanie i dowodzenie wojskami oraz przydzielonymi elementami pozamilitarnymi w operacjach połączonych, pokojowych, ratowniczych, humanitarnych, w działaniach antyterrorystycznych; podlegają mu wojska wydzielone do operacji za granicą. W czasie kryzysu militarnego i wojny DO RSZ dowodzi wojskami, odpowiada też za przygotowanie stanowiska dowodzenia naczelnego dowódcy sił zbrojnych.

 

PAP

dk/zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze