Prezydent wręczył nominacje generalskie. Gen. Rajmund Andrzejczak naczelnym dowódcą na czas wojny

Polska

Prezydent Andrzej Duda wręczył w środę w Warszawie 10 nominacji generalskich i jedną admiralską; szef Sztabu Generalnego gen. broni Rajmund Andrzejczak otrzymał akt wskazania na naczelnego dowódcę na czas wojny. Prezydent wręczył także odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w sprawach obronności.

Z okazji święta Wojska Polskiego pierwszą "gwiazdkę" generalską - stopień generała brygady - uzyskali pułkownicy: Robert Drozd (szef Zarządu Kierowania i Dowodzenia w Sztabie Generalnym WP), Karol Dymanowski (dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON), Dariusz Pluta (szef Inspektoratu Uzbrojenia), Dariusz Ryczkowski (dyrektor Departamentu Infrastruktury MON) oraz Piotr Trytek (dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie).

 

Na stopień generała dywizji, awansowani zostali generałowie brygady: Maciej Jabłoński (Dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej), Dariusz Łukowski (szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych), Tadeusz Mikutel (zastępca Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych), Wiesław Kukuła (dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej) oraz Tomasz Piotrowski (szef Sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych).

 

Ponadto w Marynarce Wojennej na stopień wiceadmirała (odpowiadającego generałowi dywizji w Wojskach Lądowych) został awansowany kontradmirał Jerzy Krzysztof Jaworski (dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego).

 

Prezydent wręczył także odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w sprawach obronności. Uroczystość odbyła się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

 

Prezydent podziękował żołnierzom

 

- To wielki moment w życiu każdego żołnierza - wejść do korpusu polskiej generalicji, uzyskać kolejną nominację na wyższy stopień generalski. Ale to obok docenienia dotychczasowej służby, jej niezwykłego waloru, także wielkie zobowiązanie do realizowania tego dzieła - strzeżenia Rzeczypospolitej, dowodzenia żołnierzami, do tego, aby stać na straży bezpieczeństwa. I za to wam z całego serca dziękuję - za to, że tak znakomicie służyliście dotychczas i proszę o jeszcze - powiedział prezydent.

 

Dziękował też rodzinom żołnierzy. - Służba wojskowa, żołnierska, to nie jest łatwy chleb. To niebezpieczeństwo, wielka odpowiedzialność, to bardzo często także i długotrwała nieobecność w domu, np. wtedy, gdy żołnierz podejmuje wyzwanie uczestnictwa w misjach zagranicznych. Dziękuję za to najbliższym - za to, że razem ze swoimi mężami i ojcami służą Rzeczypospolitej, bo tak to trzeba nazwać, państwo także służycie - podkreślał Andrzej Duda.

 

- Bardzo, bardzo za to jestem wdzięczny wszystkim rodzinom polskich żołnierzy. Bo zdaję sobie sprawę z tego, że służba wojskowa to wielkie poświęcenie - dodał.

 

Prezydent podkreślał, że obecnie jest opracowywany nowy system kierowania i dowodzenia oraz trwa modernizacja polskiej armii.

 

- Chcemy żeby była większa, chcemy by była supernowocześnie wyposażona, chcemy, żeby w jeszcze większym i lepszym stopniu zapewniała bezpieczeństwo nam tutaj w Polsce, mogła zabezpieczyć bezpieczeństwo Polski, ale mogła też, jeśli będzie taka potrzeba w ramach zobowiązań sojuszniczych, nieść pokój i bezpieczeństwo w innych częściach świata, tam gdzie jest ono potrzebne, tam gdzie go brakuje - mówił prezydent. Zaznaczył, że Polska to zadanie wykonuje

 

"Historyczne" nominacje

 

Jak podkreślał prezydent, to niezwykły dzień, przede wszystkich dla tych, którzy otrzymali nominacje generalskie oraz odznaczenia państwowe. - To niezwykły dzień nie tylko dlatego, że nastąpiła ta wielka i zaszczytna chwila docenienia osobistego wkładu w służbę i docenienia służby. To niezwykły dzień także dlatego, że to jest właśnie dzisiaj, 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego, ale przede wszystkim w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - mówił prezydent.

 

Jak podkreślił, "to ogromny zaszczyt", bo te nominacje i te odznaczenia mają w związku z tym wymiar historyczny. - Przechodzą do historii, jako te, które zostały nadane i wręczone w roku tak istotnym, patrząc przez pryzmat historii Polski - oświadczył Andrzej Duda.

 

Zdaniem prezydenta, odzyskanie przez nasz kraj niepodległości w 1918 r., to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.

 

- To przede wszystkim wydarzenie radosne, wydarzenie wspaniałe. Ten rok i dzisiejsze święto, to rocznice wielkiego, polskiego zwycięstwa, odzyskania niepodległości i zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, wielkiej bitwie, w której polscy żołnierze - ze wszystkich warstw społecznych, dowodzeni przez wspaniałych dowódców - wykazali się nie tylko niezwykłym bohaterstwem, przekraczającym w zasadzie ludzkie pojmowanie - zdołali obronić Warszawę, zdołali obronić Polskę, ale zdołali przede wszystkim obronić także i Europę przed komunistycznym zalewem, przed "czerwoną zarazą" - powiedział Andrzej Duda.

 

Prezydent wskazał, że jest to "wielki wkład polskiego żołnierza w historię świata, Europy i Polski".

 

- Polska istnieje, Polska przetrwała wtedy. Polska dzięki bohaterstwu polskiego żołnierza wróciła na mapę po II wojnie światowej. Dzisiaj, dzięki odwadze i bohaterstwu polskich żołnierzy, Polska rozwija się, bo oni stoją na straży naszego bezpieczeństwa - oświadczył prezydent

 

"Wspominamy heroizm żołnierzy"

 

W życzeniach opublikowanych na stronie internetowej Sztabu Generalnego WP, gen. Andrzejczak podkreślił, że 15 sierpnia to dla żołnierzy wyjątkowy dzień w roku. "Na pamiątkę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej obchodzimy święto Wojska Polskiego, zwane dawniej Świętem Żołnierza" - napisał.

 

Jak zaznaczył, polscy żołnierze pamiętają o "pokoleniach znanych i bezimiennych, bohaterskich obrońców ojczyzny". "Wspominamy heroizm żołnierzy, którzy z bronią w ręku stanęli do walki w obronie odzyskanej wolności. Oddajemy im należny hołd" - podkreślił generał.

 

Według Andrzejczaka, w roku, gdy obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości - a zarazem sto lat po ustanowieniu Sztabu Generalnego WP - żołnierze "w sposób szczególny" odczuwają "więź pokoleniową z obrońcami Rzeczypospolitej z roku 1920, ale także 1939 i lat późniejszych". "Wspominamy wszystkich, którzy w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzili" - dodał.

 

Jak podkreślił, "liczni żołnierze Wojska Polskiego, życiem i przelaną krwią zapisali najważniejsze karty historii oręża polskiego". "Jesteśmy ich spadkobiercami" - napisał szef sztabu.

 

"Powinnością żołnierza pozostaje oddanie sprawie Rzeczypospolitej"

 

Andrzejczak zaznaczył, że choć dziś żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce, to jednak "bezpieczeństwo nie jest dane raz na zawsze". "Naszym wspólnym obowiązkiem jest otaczanie czcią bohaterów przeszłości, a także służba dla przyszłości Polski" - wskazał. "Powinnością żołnierza pozostaje oddanie sprawie Rzeczypospolitej" - przekonywał.

 

Generał złożył żołnierzom życzenia "wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym". "Niech poczucie służby będzie tym, co łączy żołnierskie pokolenia" - zaznaczył.

 

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie