Prokuratorzy w Gdańsku dostali SMS-em polecenie stworzenia listy łagodnych i surowych sędziów

Polska
Prokuratorzy w Gdańsku dostali SMS-em polecenie stworzenia listy łagodnych i surowych sędziów
Polsat News

Prokurator okręgowy w Gdańsku wysłał do swoich podwładnych SMS-a z pytaniami o sędziów. - Treść SMS-a wymaga dogłębnego wyjaśnienia - mówi polsatnews.pl rzecznik prokuratury regionalnej Maciej Załęski. I dodaje, że prokurator regionalny poprosi prokuratora okręgowego o pisemne wyjaśnienie tej sytuacji. A według wiceministra sprawiedliwości, prokuratura "ma prawo i obowiązek zbierać takie dane".

We wtorek wieczorem kilkudziesięciu prokuratorów rejonowych w Gdańsku otrzymało SMS od prokuratora okręgowego Michała Kierskiego z poleceniem wskazania sędziów, u których najłatwiej uzyskać tymczasowe aresztowanie i tych, u których jest o to najtrudniej - ujawnił TVN24.

 

"Panie i Panowie Prokuratorzy Rejonowi" - brzmi treść przesłanej wiadomości. "Poproszę o przesłanie faksem jutro do godz. 9 informacji o:

 

1. Sędziach z SR (Sądów Rejonowych – red.) właściwych Wam miejscowo orzekających w sposób stosunkowo najłagodniejszy i najrzadziej uwzględniających wnioski o t. a. (tymczasowe areszty – red.)

 

2. Sędziach z SR orzekających w sposób stosunkowo najsurowszy 3. Sędziach SO(Sądu Okręgowego – red.) Gdańsk w powyższych kategoriach. Potrzebuję przekazać taką informację do Prok. Reg."

 

"Niefortunnie" sformułowany

 

O komentarz poprosiliśmy rzeczniczkę prokuratury okręgowej w Gdańsku Grażynę Wawryniuk. W odpowiedzi przesłała nam oświadczenie, w którym tłumaczy, że chodziło o "zebranie danych statystycznych w związku z sygnalizowanymi rozbieżnościami w orzecznictwie". Formę, w jakiej to zlecono nazwala "niefortunną".

 

Do sprawy SMS-ów odniósł się w czwartek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. - Prokuratura ma jednak prawo i obowiązek zbierać takie dane. Forma zbierania tych danych poprzez SMS i treść była niefortunna. Prokuratura ma prawo sprawdzać, jak są stosowane środki zapobiegawcze, czyli tymczasowe aresztowanie - stwierdził.

 

Michał Kierski jest pełniącym obowiązki prokuratora okręgowego w Gdańsku od połowy czerwca tego roku. Wcześniej był zastępcą prokuratora rejonowego Gdańsk-Śródmieście.

 

TVN 24, PAP

las/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie