52 razy usiłowała zostać sędzią. Teraz została prezesem sądu rejonowego

Polska
52 razy usiłowała zostać sędzią. Teraz została prezesem sądu rejonowego
Polsat News

Magdalena Mroczkowska jest sędzią od lutego 2016 roku. Do konkursu na sędziego podchodziła 52 razy. Teraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powołał na stanowisko prezesa Sądu Rejonowego w Wałbrzychu - informuje "Gazeta Wyborcza".

Jeszcze do poniedziałku, 18 grudnia, prezesem sądu była Aleksandra Abramowska-Podlińska. Z faksu dowiedziała się, że została odwołana, choć jej kadencja kończy się w listopadzie przyszłego roku.

 

Konsternacja wśród sędziów

 

Decyzją ministra sprawiedliwości jej miejsce zajęła 36-letnia Magdalena Mroczkowska. Według gazety, jej nominacja wywołała konsternację w środowisku sędziowskim, bo nowa szefowa, inaczej niż Abramowska-Podlińska, ma niewielkie, niespełna dwuletnie, doświadczenie w pracy sędziego.

 

Mroczkowska najpierw pracowała w Sądzie Rejonowym Warszawa-Mokotów, następnie w Sądzie Rejonowym i Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. W wałbrzyskim sądzie orzeka od stycznia.

 

Według "GW", największe wątpliwości budzi to, że przez 10 lat sędziowskiej asystentury Mroczkowska 51 razy podchodziła do konkursu na sędziego. Tak wynika z informacji Krajowej Rady Sądownictwa. Konkurs zakończył się sukcesem dopiero za 52. razem.

 

Razem z Aleksandrą Abramowską-Podlińską odwołana została także wiceprezes wałbrzyskiego sądu Violetta Pawelec. Na razie na jej miejsce nie powołano następcy.

 

Faksem i bez podania przyczyn

 

Znowelizowana w sierpniu ustawa Prawa o ustroju sądów powszechnych zwiększyła uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych. Pozwala mu ona odwoływać ich bez podania przyczyn oraz samodzielnie powołać na ich miejsce nowych.

 

Ziobro korzysta z tych uprawnień; w ostatnich dniach powołał nowych prezesów 20 sądów, w wielu przypadkach informując zainteresowanych o odwołaniu faksem.

 

Gazeta Wyborcza, polsatnews.pl

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie