Prezydent przyjął listy uwierzytelniające od nowej ambasador USA w Polsce

Polska

Georgette Mosbacher jest pierwszą kobietą w historii polsko-amerykańskich stosunków, która obejmie stanowisko ambasadora w Warszawie. W czwartek prezydent Andrzej Duda przyjął listy uwierzytelniające od nowej ambasador, tym samym Amerykanka rozpoczęła swoje oficjalne urzędowanie w Polsce.

Mosbacher jest amerykańską przedsiębiorczynią, od 1992 roku prezeską firmy biznesowej i konsultingowej Georgette Mosbacher Enterprises. W latach 2001-2005 pełniła funkcję dyrektor naczelnej firmy Borghese Inc. z siedzibą w Nowym Jorku, produkującej kosmetyki. W 2016 r. została nominowana przez amerykański Senat do Amerykańskiej Komisji Doradczej ds. Dyplomacji Publicznej.

 

Mosbacher jest zaangażowana w działalność polityczną, sprawowała funkcję współprzewodniczącej Komisji Finansowej Narodowego Komitetu Partii Republikańskiej - odpowiadała wówczas za gromadzenie funduszy dla sztabu wyborczego senatora Johna McCaina w jego kampanii prezydenckiej w roku 2000. Była ponadto pierwszą kobietą pełniącą funkcję Przewodniczącej Stowarzyszenia Gubernatorów Partii Republikańskiej.

 

Nowa ambasador USA jest członkinią wpływowego think tanku Rada Atlantycka i Stowarzyszenia Polityki Zagranicznej (Foreign Policy Association). W roku 2016 prezydent Barack Obama powołał ją do Rady Doradczej Dyplomacji Publicznej Stanów Zjednoczonych.

 

Mosbacher prowadziła działalność społeczną i charytatywną. W roku 1995 ufundowała Children Advocacy Center of Manhattan - organizację niosącą pomoc dzieciom, które doświadczyły przemocy w swoich rodzinach. Jest też prezesem Rady Doradczej Green Beret Foundation, fundacji charytatywnej weteranów amerykańskich sił specjalnych.

 

Amerykanka przebywa w Polsce od końca sierpnia. Na początku ubiegłego tygodnia kopie listów uwierzytelniających przyjął od niej wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.

 

Kandydaturę Georgette Mosbacher na początku lipca zatwierdził Senat USA.

las/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie