Chce przebiec 249 maratonów w "każdym kraju świata". "Wszystko jest do zrobienia"

Polska

"Postanowiłem pobiec maraton w każdym kraju świata" - zapowiedział Wojciech Machnik, twórca projektu 249challenge.com. Maratończyk przyznaje, że projekt powstał, jako połączenie pasji do podróżowania i biegania. Machnik na antenie Polsat News opowiedział o dotychczasowych wyzwaniach i planach na przyszłość.

- Weekendami biegam maratony i tak przez cały rok. W piątek startuję w Estonii - powiedział maratończyk, który był gościem w "Nowym Dniu z Polsat News".

 

249 to nieprzypadkowa liczba

 

Swój pierwszy maraton Machnik przebiegł w 2013 r. w Warszawie. Później, po 12 latach spędzonych za biurkiem w korporacji, zdecydował się na rzucenie pracy i ruszył z własnymi projektami. Otworzył m.in. biuro podróży, które organizuje dla klientów wyjazdy na maratony. W międzyczasie zdobył też Koronę Maratonów Polskich (przebiegł 5 maratonów w Polsce w ciągu 24 miesięcy).

 

Machnik przyznaje, że projekt 249challenge.com to połączenie turystyki z bieganiem. Jak przyznaje, liczba 249 nie jest przypadkowa.

 

- 249 to większa liczba niż jest krajów. Ja oparłem się o standard ISO, który uwzględnia wszystkie terytoria zamorskie, które mają swój osobny status - powiedział w rozmowie z Joanną Górską. W przypadku, gdy przebiegnięcie maratonu w danym kraju nie będzie możliwe, "podejmie się innego wyzwania".

 

"Ogromne wyzwanie logistyczne, czasowe i finansowe"

 

"Ten projekt to ogromne wyzwanie logistyczne, czasowe, fizyczne, wysiłkowe i, przede wszystkim, finansowe. Jest też pozbawione jakichkolwiek ograniczeń – w przypadku 249Challenge nie ma bowiem mowy o sztywnych ramach czasowych czy ścisłym planie całej wyprawy" - czytamy na stronie projektu.

 

W ramach tego wyzwania, Machnik przebiegł m.in. trzy maratony na Kaukazie w ciągu trzech dni. Jest też pierwszym Polakiem, który wziął udział w maratonie w Pakistanie.

 

- Pakistan otwiera się na turystów. To był pierwszy taki bieg w Karakorum. Kraj jest bardziej kojarzony ze sportami zimowymi. Zgotowali nam bardzo przyjemne powitanie - powiedział Machnik.

 

"To kwestia dobrej strategii"

 

Biegacz ma w planach przebiegnięcie maratonu na Arktyce. W przyszłym roku chce przebiec serię maratonów na Karaibach.

 

- To siedem maratonów w siedmiu krajach w siedem dni - poinformował i zapewnił, że przebiegnięcie takiego dystansu to "kwestia odpowiedniego przygotowania".

 

- Wszystko jest do zrobienia. To kwestia dobrej strategii, dobrego przygotowania i "niekozaczenia". To jest duże wyzwanie - podsumowuje.

 

Machnik ma w planach pobicie rekordu Guinnessa. Chce przebiec jak najwięcej maratonów w ciągu roku. - W przyszłym roku w sierpniu będziemy starali się o rejestrację. Tak naprawdę to pierwszy miesiąc projektu, jeszcze 11 miesięcy przede mną. Teraz tylko należy wykonać plan - dodał.

 

Polsat News, polsatnews.pl, Zdj. główne: Wojciech Machnik

bas/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie