16 tygodni więzienia dla Polaka, który oszukał podczas maratonu w Londynie

virginmoneylondonmarathon.com

Pochodzący z Polski 38-letni bezdomny dołączył do biegaczy na ok. 22 kilometry przed metą. Następnie podniósł z trasy maratonu czyjś numer startowy i po pokonaniu reszty dystansu odebrał medal oraz okolicznościową koszulką. Oszustwo szybko wyszło na jaw, a Polak stanął przed sądem. Skazano go na 16 tygodni więzienia.

Słynny londyński maraton wystartował 22 kwietnia. - Zauważyłem numer na środku jezdni. Wiedziałem, że gdybym miał taki, to dostałbym medal - serce mi skoczyło, bo to było spełnienie marzeń. Nie myślałem wówczas w ogóle o osobie, która zgubiła numer startowy - mówił bezdomny w rozmowie "The Sun".

Właściciel numeru został zdyskwalifikowany

Później okazało się, że numer zgubił 28-letni Jake Halliday z Edynburga, który w londyńskim maratonie wystartował, by zdobyć fundusze na leczenie chorej na raka przyjaciółki. Ponieważ minął metę bez numeru, został zdyskwalifikowany.

Medal po przekroczeniu mety założono 38-latkowi z Polski. - Podeszła kobieta, założyła mi medal na szyję i powiedziała "well done" (dobra robota). To była najważniejsza chwila w moim życiu - powiedział.

Medal dla syna, "żeby był ze mnie dumny"

Mężczyzna nie miał wyrzutów sumienia, że przywłaszczył sobie numer startowy Hallidaya. - Oczywiście, że szkoda mi Jake'a. Ale on przekroczył linię mety bez numeru, więc i tak zostałby zdyskwalifikowany - stwierdził Polak.

Budowlaniec z Polski mieszkał na lotnisku Heathrow od czasu, gdy rozpadło się jego małżeństwo. Obsłudze lotniska Heathrow znany jest jako Jogging Tramp.

Podczas rozprawy przed sądem w Uxbridge odpowiadał za oszustwo polegające na nieuiszczeniu opłaty za bieg i przywłaszczeniu cudzego numeru, za co został skazany na 13 tygodni więzienia. Dodatkowo sąd wymierzył mu karę 3 tygodni więzienia za kradzieże na lotnisku.