Wiceszef MSWiA zaprasza związkowców do rozmów. "Drzwi są otwarte"

Polska
Wiceszef MSWiA zaprasza związkowców do rozmów. "Drzwi są otwarte"
PAP/Rafał Guz

Jesteśmy wciąż otwarci na rozmowy ze związkowcami. Drzwi MSWiA są otwarte - powiedział w środę wiceszef resortu Jarosław Zieliński. Jednocześnie zaapelował do związkowców o wycofanie się z zapowiadanej demonstracji i odstąpienie od strajku włoskiego.

Dziennikarze na środowej konferencji prasowej pytali wiceministra MSWiA Jarosława Zielińskiego m.in. o to, czy resort planuje dalsze rozmowy ze związkowcami służb mundurowych o ich postulatach.

 

Zieliński odpowiedział, że resort jest otwarty na rozmowy. Przypomniał również, że ze związkowcami "bardzo często" spotyka się pełnomocnik MSWiA.

 

"Szkoda, że związkowcy nie przyszli"

 

- Kiedy związkowcy zwrócili się do pana premiera z petycją, ja czekałem, bo przecież rozmowy muszą się odbywać głównie na poziomie kierownictwa resortu. Czekałem w Centrum Dialogu, wraz z całym zespołem byłem gotowy do podjęcia kolejnej tury rozmów - podkreślił Zieliński. - Szkoda, że związkowcy nie przyszli - dodał.

 

Jego zdaniem związkowcy najpierw powinni wypracować rozwiązanie z kierownictwem resortu, a jeśli będzie ono "wymagało decyzji premiera, Rady Ministrów czy Sejmu, to oczywiście w kolejnych krokach".

 

Zaapelował również do Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, żeby odstąpiła od organizowania protestów ulicznych oraz zaniechała protestu włoskiego.

 

- Nie ma co się łudzić. Jeśli protest byłby kontynuowany, miałby negatywny wpływ na bezpieczeństwo Polaków - ocenił wiceminister.

 

Zaznaczył, że protest służb mundurowych odbywa się w czasie realizowania "bardzo ważnego programu" modernizacji służb mundurowych, na który przeznaczone jest prawie 9,2 mld zł. - Dzięki temu programowi w czasie trzech lat nastąpił średni wzrost uposażenia policjantów o 800 zł - powiedział.

 

"Zaniedbania z lat poprzednich są ogromne"

 

Przypomniał, że podwyżki zaczęto wprowadzać od 2016 roku "tuż po przejęciu władzy przez rząd Prawa i Sprawiedliwości". Wymienił m.in. nieplanowaną podwyżkę w maju tego roku dla najmniej zarabiających funkcjonariuszy oraz podniesienie dodatku stołecznego dla wszystkich policjantów KSP. Przypomniał, że kolejna podwyżka wynikająca z programu modernizacji służb mundurowych nastąpi w styczniu 2019 roku.

 

- Zapraszam związkowców. Musimy zastanowić się, jak tę drugą transzę podwyżki wprowadzić. Czekamy i chcemy rozmawiać o tym - zapewniał Zieliński.

 

Podkreślił również, że wzrost uposażeń w służbach mundurowych w przyszłym roku będzie znacznie wyższy niż w całej sferze budżetowej.

 

- Zaniedbania z lat poprzednich są ogromne. W ciągu 8 lat rządów koalicji PO-PSL nie było praktycznie, poza jedną podwyżką incydentalną, podwyżek systemowych i systematycznych. Teraz one są. Gdyby nasi poprzednicy w mniej więcej w podobnym rytmie wprowadzali podwyżki wynagrodzeń, mielibyśmy dzisiaj sytuację zupełnie odmienną, dużo lepszą - ocenił.

 

Protest służb mundurowych

 

Protest policjantów trwa od 10 lipca. Od 16 lipca dołączyli do nich funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej. O ogólnopolskiej akcji protestacyjnej zadecydowała Rada Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

 

Początkowo związkowcy domagali się podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego i odmrożenia waloryzacji pensji. 12 marca br. wysłali swe postulaty do ministrów spraw wewnętrznych i administracji oraz finansów i sprawiedliwości. W marcu Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych informowała, że jeśli postulaty nie zostaną spełnione, odbędą się protesty.

 

Później Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów poinformował o gotowości do ustępstw, m.in. w sprawie powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego. Zapowiedziano również zgodę na pozostawienie 25-letniego okresu służby, ale podkreślono żądanie likwidacji zapisu określającego wiek, od którego funkcjonariusze mogą przechodzić na emeryturę. Obecnie to 55 lat.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie