Prezydent Łomży wykluczony z PiS, bo startuje przeciwko kandydatce partii

Polska
Prezydent Łomży wykluczony z PiS, bo startuje przeciwko kandydatce partii
Facebook/Mariusz Chrzanowski - Prezydent Miasta Łomży

Władze okręgowe PiS podjęły decyzję o wykluczeniu z partii Mariusza Chrzanowskiego - urzędującego prezydenta Łomży (Podlaskie). Decyzja zapadła po tym, jak Chrzanowski zdecydował się walczyć o reelekcję mimo, że PiS poparł już jako kandydatkę Agnieszkę Muzyk.

Prezydium zarządu okręgowego PiS na podstawie statutu partii, podjęło uchwałę o wykluczeniu Mariusza Chrzanowskiego z Prawa i Sprawiedliwości - poinformował Marcin Kamieński z biura regionalnego PiS w Białymstoku.

 

Chrzanowski w środę przyznał, że dwa dni wcześniej otrzymał uchwałę listem poleconym; powodem wykluczenia jest fakt jego startu w jesiennych wyborach z własnego komitetu.

 

Podkreślił też, że jest droga odwołania (do władz centralnych partii). "Jeszcze nie zdecydowałem, czy się odwołam, ale niebawem będę musiał taką decyzję podjąć" - stwierdził Chrzanowski. Pytany o wybory dodał, że jego komitet aktywnie działa i ma już przygotowane listy kandydatów do Rady Miasta Łomży.

 

Kandydatura Chrzanowskiego nie została zatwierdzona

 

Chrzanowski cztery lata temu startował z poparciem PiS; kandydatką ugrupowania w tegorocznych wyborach jest Agnieszka Muzyk, b. zastępczyni prezydenta Łomży.

 

Jeszcze pod koniec czerwca szef PiS w Podlaskiem Krzysztof Jurgiel informował, że regionalne struktury partii wskazały właśnie na Chrzanowskiego, członka tej partii od 14 lat, jako kandydata w jesiennych wyborach na prezydenta Łomży. Zastrzegał wtedy jednak, że kandydatura nie jest zatwierdzona; okazało się, że zatwierdzona nie została, bo komitet polityczny PiS wybrał Agnieszkę Muzyk.

 

Nie jest ona członkiem tej partii, ale od lat jest z nią związana. W wyborach samorządowych w 2014 r. zdobyła z listy PiS mandat do sejmiku województwa podlaskiego, ale zrezygnowała z niego po propozycji objęcia stanowiska zastępcy prezydenta Łomży; w magistracie odpowiadała za kulturę, edukację i sprawy społeczne. Niespodziewanie zdymisjonowana została na początku czerwca.

 

Agnieszka Muzyk została oficjalnie zaprezentowana 20 sierpnia na konferencji prasowej w Łomży jako kandydatka PiS, poparcia udzielili jej m.in. wiceministrowie: spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński oraz rolnictwa Tadeusz Romańczuk. Tego samego dnia decyzję o swoim starcie ogłosił Chrzanowski.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie