Izraelski atak na "irańskie pozycje wojskowe" w Syrii. Trzy osoby zginęły, wielu rannych

Świat
Izraelski atak na "irańskie pozycje wojskowe" w Syrii. Trzy osoby zginęły, wielu rannych
AP
Zdjęcie ilustracyjne

Trzy osoby zginęły we wtorek w ataku rakietowym przeprowadzonych przez izraelskie siły powietrzne na "irańskie pozycje wojskowe" w zachodniej Syrii - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Według Obserwatorium kilka eksplozji było słychać w rejonie miasta Hama, a także niedaleko miasta Tartus na wybrzeżu, gdzie znajdują się irańskie obiekty wojskowe. W ataku zginęło trzech syryjskich żołnierzy, a 23 osoby - 14 Syryjczyków i 9 Irańczyków - zostały rannych.

 

Rzeczniczka armii nie komentuje

 

Syryjska agencja informacyjna SANA podała wcześniej, że syryjska obrona przeciwlotnicza odparła izraelski atak i zestrzeliła kilka rakiet. SANA sprecyzowała, że izraelskie samoloty nadleciały na niewielkiej wysokości od strony znajdującego się na tym samym wybrzeżu Bejrutu, stolicy Libanu.

 

Rzeczniczka izraelskiej armii nie chciała komentować sprawy.

 

W przeszłości władze Izraela przyznawały, że przeprowadzały ataki z powietrza w Syrii w celu zniszczenia zdolności militarnych Iranu i jego sojuszników, w tym szyickiego radykalnego ugrupowania Hezbollah z Libanu, wspierających siły prezydenta Syrii Baszara el-Asada w trwającej od 2011 roku wojnie domowej.

 

Rząd premiera Benjamina Netanjahu obawia się, że w przyszłości Iran może wykorzystać Syrię jako przyczółek do ataku na Izrael.

 

PAP

bas/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze