Izraelska armia zatrzymała pracowników palestyńskiej telewizji

Świat
Izraelska armia zatrzymała pracowników palestyńskiej telewizji
EPA/HAITHAM IMAD

Do zatrzymania doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek na Zachodnim Brzegu Jordanu. Czterech Palestyńczyków z telewizji Al-Kuds, związanej z islamistycznym Hamasem jest podejrzanych o "podżeganie do nienawiści za pomocą zakazanego kanału telewizyjnego". Al-Kuds, na mocy nakazu ministra obrony Izraela Awigdora Liebermana, została wpisana na izraelską listę organizacji terrorystycznych.

 

W czasie nocnej akcji zatrzymania skonfiskowano również sprzęt oraz pojazd - podała rzeczniczka armii. Z kolei związek zawodowy palestyńskich dziennikarzy poinformował, że zabrano dwa pojazdy, a wśród przejętego sprzętu była kamera.

 

Wśród zatrzymanych jest szef tej telewizji oraz trzech dziennikarzy - podał syndykat. Trzej spośród zatrzymanych są mieszkańcami Ramallah, a czwarty - pobliskiej wioski. Wszystkich zatrzymano, gdy byli w swoich domach - poinformowali ich koledzy.

 

W komunikacie izraelskiej armii poinformowano, że "zostały udowodnione związki między telewizją (Al-Kuds) a Hamasem". Powiadomiono również, że podczas operacji miało dojść do bójki między Palestyńczykami, a członkami sił bezpieczeństwa. Nie podano jednak więcej szczegółów.


Agencja AFP przypomina, że izraelska armia przeprowadziła serię operacji wymierzonych w palestyńskie media, które oskarża o podżeganie do przemocy. Działania te krytykują obrońcy wolności słowa.

 

Między Izraelem a kontrolującym Strefę Gazy Hamasem od 2008 roku doszło już do trzech wojen; od konfliktu zbrojnego w 2014 roku obowiązuje kruche zawieszenie broni.

 

PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie