Geolodzy ustalą, gdzie ma powstać najgłębszy odwiert geotermalny w Polsce

Polska
Geolodzy ustalą, gdzie ma powstać najgłębszy odwiert geotermalny w Polsce
Geometria Podhalańska/ zdj. ilustracyjne

Gmina Szaflary ogłosiła przetarg na wykonanie badań sejsmicznych i magnetotellurycznych, które mają określić lokalizację najgłębszego w Polsce odwiertu geotermalnego. Narodowy Fundusu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapewnił dofinansowanie do inwestycji w wysokości niemal 45 mln zł. Odwiert ma mieć 5200 metrów z możliwością pogłębienia do 7 tys. metrów.

Wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński powiedział, że prace mające na celu zlokalizowanie źródła mają być przeprowadzone jesienią i zimą z uwagi na ochronę przyrody, głównie siedlisk ptaków, natomiast sama budowa odwiertu ruszy w przyszłym roku i potrwa 6 - 7 miesięcy.

 

- Badania mają dać odpowiedź na pytanie, czy wydobywaną z wnętrza ziemi wodę należy z powrotem zatłaczać, ponieważ obecnie nikt nie kontroluje zatłaczania powrotnego wody geotermalnej. Schłodzoną wodę geotermalną zatłacza przedsiębiorstwo Geotermia Podhalańska, natomiast przedsiębiorcy, którzy eksploatują źródła geotermalne na potrzeby rekreacyjne, choćby basenów, wypuszczają schłodzoną wodę do rzek i potoków, bez zatłaczania jej z powrotem do ziemi. Badania mają dać odpowiedź, czy zatłaczanie jest konieczne, aby w przyszłości nie okazało się, że źródła się wyczerpały. Te badania są kluczowe dla przyszłości całej geotermii w Polsce - wyjaśnił wójt Szaflar.

 

Eksperci przewidują, że woda w tym odwiercie będzie miała temperaturę powyżej 120 stopni Celsjusza. Ciepło z nowego odwiertu ma służyć nie tylko do ogrzewania domów, ale i do produkcji energii elektrycznej, która ma pokryć zapotrzebowanie tego ośrodka wydobywczego. Nowe źródło ma zasilić obecnie eksploatowane trzy odwierty zaopatrujące w ciepło Zakopane i sąsiednie wsie. Ma także powstać sieć ciepłownicza w gminie Szaflary i magistrala ciepłownicza do Nowego Targu.

 

PAP

mos/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie