Szaflary ogrzeją się energią z gorących źródeł. Pieniądze na likwidację smogu

Biznes
Szaflary ogrzeją się energią z gorących źródeł. Pieniądze na likwidację smogu
PAP/Paweł Supernak
Prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda (z prawej) i wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński podczas podpisania umowy dotacji na współfinansowanie źródła geotermalnego, 26 września w Warszawie.

Gmina Szaflary koło Zakopanego dostała 45 mln zł dofinansowania na wywiercenie najgłębszego w Polsce - sięgającego 5,3 km - źródła geotermalnego. Inwestycja ma służyć do produkowania prądu oraz ogrzewania domów i ruszy w przyszłym roku - poinformował wójt Szaflar Rafał Szkaradziński. Może skorzystać Nowy Targ. Prawdopodobnie po raz pierwszy w Polsce zostanie wyprodukowany prąd z gorącego źródła.

W miniony wtorek w siedzibie Ministerstwa Środowiska podpisano umowy na dofinansowanie inwestycji. Beneficjentami funduszy na badanie złóż geotermalnych są Szaflary, Sochaczew, Sieradz i Lądek Zdrój. 

 

Szaflary chcą produkować prad z podziemnego wrzątku

 

- Otrzymaliśmy największe w Polsce dofinansowanie na poszukiwanie złóż geotermalnych i poznanie budowy geologicznej, na które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył w sumie 107 mln zł. Nasz odwiert ma być najgłębszy i to właśnie generuje duże koszty - wyjaśnił Szkaradziński.

 

Obecnie w Bańskiej Niżnej w gminie Szaflary funkcjonują trzy odwierty geotermalne na głębokości 3 km. Woda w źródłach mająca temperaturę około 90 stopni Celsjusza ogrzewa m.in. domy, hotele i budynki publiczne w Zakopanem w ramach "Geotermii Podhalańskiej".

 

Nowy, najgłębszy odwiert, ma powstać w sąsiedztwie istniejących odwiertów i sięgać do złóż eocenu numulitowego i mezozoiku. Geolodzy spodziewają się, że temperatura wody na głębokości 5,3 km w tym miejscu może osiągać nawet 130 st. Celsjusza. To da możliwość produkcji prądu w elektrowni geotermalnej. Jeżeli przewidywania specjalistów się spełnią, będzie to pierwsza w Polsce taka siłownia.

 

Jak wyjaśnił wójt Szaflar, gorąca woda z nowego odwiertu ma także służyć do ogrzewania budynków w Nowym Targu.

 

Szaflary chcą oczyścić powietrze ze smogu

 

- Zmiana ogrzewania na źródło ekologiczne będzie miała kolosalny wpływ na poprawę jakości powietrza, tak jak to miało miejsce w Zakopanem - przekonywał Szkaradziński.

 

Władze gminy spodziewają się, że do przetargu na wykonanie odwiertu staną specjalistyczne firmy z całego świata.

 

- Jest kilka takich firm dysponujących specjalistycznymi maszynami i technologiami. Trudność tego odwiertu będzie polegała nie tylko na głębokości, ale i na przekroju, który nie opada cały czas pionowo w dół, ale załamuje się na ukos na pewnej głębokości - wyjaśnił wójt.

 

Według planów inwestycja ma ruszyć w przyszłym roku, a samo wiercenie może potrwać kilka miesięcy.    

 

Ministerstwo Środowiska informuje, że na terenie Polski udokumentowanych jest 26 złóż wód termalnych oraz 30 złóż wód o charakterze leczniczym i termalnym.

 

W naszym kraju działa kilka ciepłowni geotermalnych, z których pierwsza powstała w 1993 r. w Bańskiej Wyżnej w gminie Szaflary, a kolejne w Pyrzycach, Mszczonowie, Uniejowie i Stargardzie.

 

PAP

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze