Wójt zamknął szkołę wbrew kuratorium. Dzieci i tak do niej przyszły

Polska
Wójt zamknął szkołę wbrew kuratorium. Dzieci i tak do niej przyszły
Google Maps

Około 20 dzieci z rodzicami czekało w poniedziałek na rozpoczęcie roku szkolnego przed zamkniętą szkoła podstawową w miejscowości Monkinie. Wójt zamknęła szkołę, chociaż nie zgodziło się na to podlaskie kuratorium oświaty.

 

Rodzice mieli od kilku dni informacje z gminy, że szkoła będzie zamknięta. Niedawno z pracy w placówce zrezygnowała jej dyrektor. W szkole brakowało także nauczycieli. Wójt gminy Nowinka chciała zlikwidować szkołę, ale nie zgodziło się na to Podlaskie Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Wójt planowała, by dzieci z Monkini dojeżdżały do szkoły gminnej w Nowince.

 

Około 20 dzieci przyszło w poniedziałek na rozpoczęcie roku szkolnego do swojej szkoły, ale ta była zamknięta. Rodzice czekali blisko godzinę, ale nikt z gminy nie przyjechał. Rodzice zapowiedzieli, że we wtorek rano także przyprowadzą dzieci do tej szkoły.

 

Do Monkini przyjechała w poniedziałek przedstawicielka kuratorium, która odczytała komunikat dotyczący sytuacji w tej miejscowości. "Szkoła Podstawowa w Monkiniach nie została zlikwidowana, co potwierdza arkusz kalkulacyjny szkoły na rok 2018/2019, pozytywnie zaopiniowany przez Kuratorium Oświaty w Białymstoku i zatwierdzony przez wójta gminy Nowinka. Oznacza to, że wszystkie dzieci mieszkające w obwodzie szkoły mogą do niej uczęszczać. Działania podjęte przez panią wójt gminy Nowinka w ostatnich dniach sierpnia bieżącego roku pozbawiły szkołę dyrektora i nauczycieli, chociaż to jej obowiązkiem jest zapewnienie dzieciom bezpiecznych warunków nauki i realizację obowiązku szkolnego” - brzmi komunikat kuratorium.

 

Kuratorium zapowiedziało wyciągnięcie konsekwencji prawnych w stosunku do wójt gminy.

 

PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie