Na Podlasiu odkryto ślady osady obronnej z podobnego okresu, co Biskupin

Polska
Na Podlasiu odkryto ślady osady obronnej z podobnego okresu, co Biskupin
PAP/Artur Reszko

Ślady osady obronnej sprzed ok. dwóch i pół tysiąca lat, czyli z czasów grodów takich, jak Biskupin, odkryli w Jatwiezi Dużej w gminie Suchowola archeolodzy z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Badania są prowadzone na łąkach w rejonie Jatwiezi Dużej. Na możliwość istnienia osady w tym miejscu wskazywała analiza dostępnych wcześniej materiałów z przeprowadzonego skanowania laserowego powierzchni Polski, po którym powstały cyfrowe modele terenu.

 

Skany oglądali specjaliści z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, który szukają nowych grodzisk - wyjaśnił jeden z prowadzących badania, archeolog Adam Wawrusiewicz z Muzeum Podlaskiego.

 

- Mamy do czynienia z dużym obiektem o charakterze obronnym. To jest taki majdan, który był być może w jakiś sposób wykorzystywany gospodarczo. Na tym majdanie mamy ślady przynajmniej czterech jam, z czego jeden z obiektów jest bardzo głęboki. Taka piwniczka zapewne służyła do przechowywania jakiś materiałów - powiedział Wawrusiewicz. W czwartek odkryto kolejne dwie piwniczki. Badania potrwają jeszcze kilka dni.

 

 

Linia fosy i zabytkowe przedmioty

 

Archeolodzy opisują, że majdan był otoczony wałem ziemnym umocnionym konstrukcją kamienną. W trakcie eksploracji jest jeszcze pierwsza linia fosy wokół tego wału, odkryto ślady następnej linii wału i fosę zewnętrzną.

 

- Natomiast w samych wykopach, to co potwierdza i wskazuje na chronologię tego obiektu, są przede wszystkim źródła ruchome (np. zabytkowe przedmioty - przyp. red.), które mamy tutaj w całkiem dużej ilości - mówi Wawrusiewicz i wymienia znalezione fragmenty naczyń z późnej epoki brązu związanej z kulturą łużycką, kilkadziesiąt wyrobów krzemiennych, które również pochodzą z tej epoki.

Wawrusiewicz zaznacza, że przed przystąpieniem do badań naukowcy dysponowali jedynie hipotezą dotyczącą obecności bardzo starych obiektów typu obronnego. Teraz "to, co mamy - to już są fakty" - podkreślił.

 

Próbki do badań

 

Wstępnie wiek osady określono na ok. 2,5 tys lat. Ze wzgledu na wiek można ją więc porównywać do osiedla biskupińskiego, które powstało ok. 2,7 tys lat temu.

 

Archeolog dodał, że naukowcy zajmą się dopiero dokładnym określeniem czasu powstania i funkcjowania osady. Wyjaśnił, że archeolodzy zabezpieczyli sporo próbek, które będą poddane szczegółowym badaniom metodą tzw. radiowęglową (C14), czyli pomiarem zawartości radioaktywnego izotopu węgla C14 w takich próbkach.

 

W badaniach uczestniczą także studenci instytutów archeologii z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu we współpracy z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, wspiera je także gmina Suchowola - powiedział Wawrusiewicz.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie