Izrael: radio publiczne przeprasza za nadanie muzyki Wagnera

Świat
Izrael: radio publiczne przeprasza za nadanie muzyki Wagnera
pixabay.com/goszka/CC0 Creative Commons

Izraelskie radio publiczne przeprosiło w niedzielę za złamanie tabu i nadanie dzieła niemieckiego kompozytora Ryszarda (Richarda) Wagnera, bojkotowanego w Izraelu za antysemityzm - poinformowały izraelskie media, powołując się na przedstawicielkę rozgłośni. Nazwała ona "błędem" nadanie w piątek fragmentu "Zmierzchu bogów".

Wagner (1813-1888), którego dzieła podsycające nacjonalizm zostały przywłaszczone w XX wieku przez Trzecią Rzeszę, uchodził za jednego z ulubionych kompozytorów Adolfa Hitlera - pisze AFP.

 

Zaznacza, że w Izraelu nie ma ustawy, która zabraniałaby granie Wagnera, lecz muzycy tego nie robią.

 

"Jeśli ktoś nie chce słuchać tej muzyki, może wyłączyć radio"

 

Rzeczniczka radia oświadczyła, że "instrukcje wewnętrzne w Radiu Izraelskim pozostają niezmienne od lat: nie należy grać muzyki Wagnera". Wspomniała o bólu, jaki taka audycja mogła wywołać u słuchaczy, którzy przeżyli Holokaust. "Chcemy przeprosić naszych słuchaczy" - oznajmiła, dodając, że osoba odpowiedzialna za audycję muzyczne dokonała niewłaściwego wyboru nadając ten utwór.

 

Dzieła Wagnera pozostają tabu w Izraelu. Niemniej w lipcu 2001 roku argentyńsko-izraelski dyrygent i pianista Daniel Barenboim ośmielił się zagrać w Jerozolimie z berlińską Staatskapelle fragmenty "Tristana i Izoldy".

 

Szef Izraelskiego Towarzystwa Wagnerowskiego Jonatan Liwni z uznaniem wypowiedział się o nadaniu Wagnera w radiu publicznym. - Nie popularyzujemy opinii kompozytora, lecz piękną muzykę, którą napisał - powiedział Liwni, którego ojciec ocalał z Holokaustu. - Jeśli ktoś nie chce słuchać tej muzyki, może wyłączyć radio - dodał.

 

PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie