17-latek z Izraela obnażał się na Majdanku. Postawiono mu zarzut znieważenia miejsca pamięci

Świat
17-latek z Izraela obnażał się na Majdanku. Postawiono mu zarzut znieważenia miejsca pamięci
Wiki Commons/CC BY-SA 3.0

Zarzuty dotyczące znieważenia miejsca pamięci i ludzkich prochów postawiono 17-letniemu uczniowi z Izraela, który obnażał się w muzeum na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie.

- Chłopak przyznał się, złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze w postaci grzywny w wysokości tysiąca złotych - poinformowała w poniedziałek zastępca szefa Prokuratury Rejonowej w Lublinie Joanna Bełz.

 

Ministerstwo oświaty Izraela potępiło "z największą surowością" incydent, do którego doszło w b. niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku w Lublinie, gdzie dwaj izraelscy uczniowie zostali uchwyceni na kamerach, jak tańczą nago - podał dziennik "Haarec".

 

Ministerstwo stwierdziło, że "z ogromną surowością postrzega każde zachowanie, które może zaszkodzić statusowi i wartościom reprezentowanym przez wyjazdy do Polski". "W omawianym przypadku, w związku z nieodpowiednim i niestosownym zachowaniem uczniów zostały podjęte wobec nich najostrzejsze możliwe działania dyscyplinarne" - czytamy w "Haarec".

 

Rada regionalna Emek Hamajanot, gdzie uczniowie uczęszczają do liceum, nazwała incydent "poważnym naruszeniem dyscypliny". Jak dodano, "obaj uczniowie wrócili do Izraela w niedzielę wraz z wychowawcą", a "w sprawie zostanie wszczęte dochodzenie w celu uniknięcia innych takich przypadków" - informuje izraelski dziennik.

 

"Nie umiał racjonalnie wytłumaczyć swojego zachowania"

 

Do incydentu doszło w piątek na terenie Muzeum na Majdanku. Zwiedzająca je wycieczka z Izraela weszła do więźniarskiego baraku, ale jeden z jej uczestników został przed wejściem. Dwukrotnie się obnażył, zdjął dolną część garderoby, co zarejestrowały kamery monitoringu.

 

Pracownicy muzeum wezwali policję. Chłopak został przesłuchany. - Nie umiał racjonalnie wytłumaczyć swojego zachowania - zaznaczyła Bełz.

 

17-latkowi postawiono zarzuty z art. 261 kodeksu karnego, który mówi o znieważeniu pomnika lub miejsca pamięci, w zbiegu z art. 262 kodeksu karnego, dotyczącym znieważenia zwłok, prochów ludzkich lub miejsc spoczynku zmarłych.

 

Chłopak wrócił do Izraela

 

Chłopakowi zatrzymano tysiąc złotych jako zabezpieczenie majątkowe na poczet grożącej kary. Został zwolniony, wrócił już do Izraela. Wniosek o jego ukaranie będzie skierowany do sądu.

 

Prokuratura ma jeszcze analizować zapis monitoringu, następnie zdecyduje, czy zgodzić się na dobrowolne poddanie się karze w wymiarze zaproponowanym przez chłopaka, czy też skieruje do sądu akt oskarżenia w zwykłym trybie.

 

Niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku istniał od października 1941 r. do lipca 1944 r. Spośród prawdopodobnie 150 tys. osób, które przeszły przez Majdanek, na skutek głodu, chorób, pracy ponad siły, a także w egzekucjach i komorach gazowych życie straciło tu około 80 tys. osób. 60 tys. z nich to byli Żydzi przywożeni do obozu z całej Europy.

 

PAP

bas/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze