Migranci ukryci w pociągu towarowym. Chcieli przedostać się do Bośni i Hercegowiny

Świat
Migranci ukryci w pociągu towarowym. Chcieli przedostać się do Bośni i Hercegowiny
zdj. ilustracyjne/Reuters

Ok. 50 migrantów z Afganistanu, Iranu i Pakistanu próbowało przedostać się z Serbii do Bośni i Hercegowiny w pociągu towarowym przewożącym węgiel - poinformowały miejscowe służby bezpieczeństwa. Bośniacka policja zatrzymała migrantów w nocy z piątku na sobotę.

- Migranci przekraczali granicę z Serbią na rzece Drina. Każdy z nich zapłacił przemytnikom od 250 do 300 euro na możliwość przedostania się na stronę bośniacką - poinformował przedstawiciel policji pragnący zachować anonimowość.

 

Pociąg towarowy został zatrzymany tuż po przekroczeniu granicy, w pobliżu miasteczka Zvornik. Według świadków część migrantów wyskoczyła i zaczęła uciekać, niektórzy biegli z powrotem w kierunku Serbii. Jednak większość uchodźców pozostała w wagonach i, jak podaje Reuters, wszyscy zostali zawróceni do Serbii.

 

Nowy szlak migracyjny

 

Według władz bośniackich migranci i osoby ubiegające się o azyl, w większości pochodzący z Afganistanu, Iranu, Syrii i Pakistanu, docierają do Serbii przez Albanię i Czarnogórę. Wielu z nich udaje turystów i do Bośni próbują przedostać się z plaży nad Driną, pokonując rzekę wpław.

 

Bośnia i Hercegowina stała się nowym szlakiem migracyjnym na początku tego roku, gdy na skutek ogromnego przepływu migrantów zamknięte zostały dla nich inne granice na Bałkanach. W tym roku w Bośni i Hercegowinie znalazło się ok. 11 tys. uchodźców z Azji i Afryki Północnej, którzy przez ten kraj chcieli dostać się na tereny Unii Europejskiej. We wcześniejszych latach przez inne kraje Półwyspu Bałkańskiego przeszło ponad milion migrantów.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie