W drodze na szczyt Nanga Parbat Czesi znaleźli namiot Tomasza Mackiewicza

Świat
W drodze na szczyt Nanga Parbat Czesi znaleźli namiot Tomasza Mackiewicza
Facebook.com / Tomek Czapkins Mackiewicz

O odnalezienie namiotu polskiego himalaisty poprosiła czeską ekipę Elisabeth Revol. To dzięki jej wskazówkom Czesi dotarli do przykrytego śniegiem i lodem namiotu, w którym zmarł Tomasz Mackiewicz. - Historia Tomka jest wpisana w tę górę już na stałe. Na każdym kroku można to usłyszeć. Albo zobaczyć - powiedział "Sportowym Faktom” Lukas Dubsky, członek ekspedycji, która w lipcu zdobyła szczyt.

Czesi zaczęli planować wyprawę na Nangę jesienią 2017 roku, ich celem było szybkie zdobycie szczytu - informuje portal "Sportowe Fakty". W styczniu 2018 r. dowiedzieli się o tragedii polskiego himalaisty Tomasza Mackiewicza, który nie wrócił ze wspinaczki na Nanga Parbat.

 

Nie weszli do namiotu Polaka

 

Zanim czeska ekipa wyleciała do Pakistanu skontaktowała się z nią Elizabeth Revol, francuska alpinistka, która wraz z Mackiewiczem wspinała się na Nangę i jako ostatnia widziała go żywego. Poprosiła Czechów, aby spróbowali odnaleźć namiot, w którym zostawiła Polaka. Udzieliła precyzyjnych wskazówek dotyczących lokalizacji.

 

Jak poinformowali himalaiści po powrocie, dzięki opisowi Revol od razu znaleźli miejsce i namiot Mackiewicza. Wszystko miało zgadzać się z informacjami Francuzki.

 

Dodali, że mogli podejść do namiotu i zajrzeć do środka, ale nie zdobyli się na taki krok. Wyjaśnili, że był to dla nich emocjonalnie trudny moment. Poinformowali również, że nie udokumentowali miejsca, w którym został Mackiewicz. - Takie przeżycie, jak odkrycie ciała innego człowieka, w trakcie zdobywania szczytu mogłoby źle wpłynąć na naszą psychikę - relacjonowali w rozmowie z portalem.

 

"Pomnik" Tomasza Mackiewicza

 

Zrobili zdjęcia symbolicznego "pomnika", który Mackiewiczowi ułożyli z kamieni Pakistańczycy, biorący udział w wyprawach. Stoi on w obozie bazowym, który jest założony na stałe na zboczach Nangi Parbat, na wysokości ok. 3600 m n.p.m. 

 

 

 

Revol i Mackiewicz wspólnie zdobyli Nanga Parbat w styczniu. Niestety, po wejściu na szczyt polski himalaista zaczął mieć problemy ze zdrowiem. Trapiła go choroba wysokościowa i ślepota śnieżna. Francuzka sprowadziła go na wysokość 7250 m, ale nie była w stanie mu dalej pomóc. Pozostawiła go w lodowej jamie i zeszła niżej, skąd zabrała ją ekipa ratunkowa. Ratownicy ze względu na złe warunki pogodowe nie byli w stanie ocalić kolegi.

 

Sportowe Fakty, polsatnews.pl

las/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie