MFW nie wyklucza rozszerzenia programu finansowego dla Argentyny

Świat
MFW nie wyklucza rozszerzenia programu finansowego dla Argentyny
en.wikipedia.org/Deensel/CC BY SA 2.0

MFW podejmie rozmowy z władzami Argentyny, by przygotować korekty programu reform gospodarczych - zapowiedziała szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. Nie wykluczyła przy tym rozszerzenia pomocy finansowej MFW. Wcześniejszy program siłą faktu nie uwzględniał tak znaczącego pogorszenia sytuacji na rynku wewnętrznym Argentyny, z jakim mieliśmy ostatnio do czynienia.

 

- Zwróciłam się do ekpertów MFW, aby rozpoczęli rozmowy z władzami argentyńskimi ws. rozszerzenia pakietu finansowego i omówili warunki nowego porozumienia w sprawie kredytu - wyjaśniła Lagarde. Dodała, że konieczna będzie restrukturyzacja programu finansowego, tj. wyznaczenie nowych ram czasowych dla każdego z etapów.

 

Argentyna jest od kilku miesięcy sceną protestów społecznych przeciwko rygorystycznej polityce centroprawicowego rządu prezydenta Mauricio Macriego. W połączeniu ze spowolnieniem gospodarczym i 20-procentową inflacja, reformy są postrzegane jako jedna z przyczyn zmniejszenia siły nabywczej Argentyńczyków.

 

Argentyńczycy krytykują MFW

 

Umowa z Międzynarodowym Funduszem Walutowym jest bardzo źle oceniana przez społeczeństwo, które obwinia MFW o erozję gospodarki od 17 lat w związku z pożyczką w wysokości 50 mld dolarów.

 

Celem rządu, zawartym w porozumieniu z MFW, jest osiągnięcie zrównoważonego budżetu w 2020 roku - wskazują eksperci.

 

Prezydent i szef rządu Mauricio Macri doszedł do władzy pod koniec 2015 roku, po 12 latach prezydentury Nestora Kirchnera (2003-2007) i jego żony Cristiny Fernandez de Kirchner (2007-2015). Ten biznesmen zlikwidował wiele subsydiów, w tym na energię elektryczną, gaz i wodę. Wzrost tych kosztów, jak i kosztów transportu publicznego przyczynił się do zmniejszenia siły nabywczej Argentyńczyków.

 

MFW przyznał Argentynie kredyt w wysokości 50 mld USD 21 czerwca br. MFW udzielił Argentynie kredytu rozłożonego na trzy lata. Rząd w Buenos Aires zobowiązał się w zamian do przeprowadzenia reform mających na celu m.in. ograniczenie wydatków państwa. Władze Argentyny miały otrzymać natychmiast 15 mld USD; pozostałe transze kredytu miały być przyznawane po kwartalnych kontrolach kondycji argentyńskiej gospodarki.

 

Według MFW program finansowego wsparcia Argentyny ma na celu odbudowanie zaufania rynków, ochronę najuboższych warstw społecznych, wzmocnienie pozycji i wiarygodności banku centralnego, aby mógł zrealizować cele inflacyjne oraz poprawę bilansu płatniczego kraju.

 

PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie