Polska rezygnuje z dostępu do Elastycznej Linii Kredytowej MFW. Morawiecki złożył wniosek

Biznes
Polska rezygnuje z dostępu do Elastycznej Linii Kredytowej MFW. Morawiecki złożył wniosek
PAP/Radek Pietruszka

Wicepremier Mateusz Morawiecki i prezes NBP Adam Glapiński zwrócili się z wnioskiem do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) o zakończenie 3 listopada br. dostępu do Elastycznej Linii Kredytowej (FCL) - poinformowało Ministerstwo Finansów w piątkowym komunikacie.

Dodano, że ta decyzja to przede wszystkim efekt silnych podstaw polskiej gospodarki, uszczelnienia systemu podatkowego i wysokich wpływów budżetowych.

 

Resort przypomniał, że decyzję o zakończeniu dostępu do FCL wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zapowiedział już podczas sesji gubernatorów MFW i Banku Światowego, która odbyła się w połowie października br. w Waszyngtonie.

 

- Decyzję o rezygnacji z FCL podjąłem po analizie danych podatkowych, parametrów makroekonomicznych, ocenie naszej stabilności i rezerw walutowych w NBP - wyjaśniał wówczas wicepremier Morawiecki.

 

Jak czytamy w komunikacie, chodzi m.in. o rekordowo wysokie wpływy do budżetu państwa, które są wynikiem działań uszczelniających system podatkowy. W okresie styczeń-wrzesień 2017 r. odnotowano wzrost dochodów we wszystkich głównych podatkach (r/r), w tym z VAT o 23,3 proc. (ok. 22,4 mld zł), z PIT o 8,3 proc. (ok. 2,9 mld zł) oraz z CIT o 12,6 proc. (ok. 2,5 mld zł).

 

Instrument FCL został stworzony, by zapobiegać kryzysom i może być traktowany elastycznie - pobrać pieniądze może w każdym momencie trwania porozumienia, ale może mieć też charakter zapobiegawczy. "Polska traktowała ten instrument jako ostrożnościowy i nie wypłacała dostępnych środków" - napisano.

 

Pierwsze porozumienie w sprawie uruchomienia FCL dla Polski zostało zatwierdzone w maju 2009 r., kolejne w lipcu 2010 r., styczniu 2011 r., styczniu 2013 r. oraz styczniu 2015 r. Od 2015 r. Polska stopniowo redukowała poziom dostępu do FCL, z intencją całkowitego jej zakończenia wraz z poprawą otoczenia zewnętrznego.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie