"Z powodu braku zgody Jarosława Kaczyńskiego tablica informacyjna nie zostanie odsłonięta 31.08"

Polska
"Z powodu braku zgody Jarosława Kaczyńskiego tablica informacyjna nie zostanie odsłonięta 31.08"
Polsat News

W Stoczni Gdańskiej z inicjatywy "Solidarności" miała zostać odsłonięta tablica ku czci braci Kaczyńskich, którzy, jak głosi napis, "strajkowali razem ze stoczniowcami". Pomysł ten, jak informuje jeden z organizatorów przedsięwzięcia Karol Guzikiewicz, zablokował jednak prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Odsłonięcie tablicy śp. Lecha Kaczyńskiego i Jarosława Kaczyńskiego miało być pierwszym punktem uroczystości "Stocznia Gdańsk 4.0. Nowy początek" 31 sierpnia w hali nr 26 "Ubotownia" na Wyspie Ostrów. Wg organizatorów, wśród których jest szef NSZZ "S" podczas imprezy mają zostać przedstawione plany rozwoju terenów stoczniowych.

 

Działacz Solidarności Karol Guzikiewicz poinformował na Twitterze, że do odsłonięcia nie dojdzie jednak podczas tej uroczystości. "Z powodu braku zgody Jarosława Kaczyńskiego tablica informacyjna nie zostanie odsłonięta 31.08.2018" - napisał na Twitterze.

 

Wcześniej do tego pomysłu krytycznie odniosła się Beata Mazurek, rzeczniczka PiS. "Odsłonięcie tablicy w Gdańsku to nie jest inicjatywa PiS a Jarosław Kaczyński nic o tym nie wiedział. Nikt nie pytał, czy można jego nazwisko na tablicy umieścić. Dla jasności takiej zgody nigdy by nie dał" - napisała.

 


W zaproszeniu na uroczystość w punkcie informującym o tablicy napisano, że Lech Kaczyński i Jarosław Kaczyński w czasie strajku w 1988 roku "przebywali w hali nr 26".


"Brzmi dumnie" - skomentował były prezydent Lech Wałęsa, który był uczestnikiem strajków w stoczni wiosną i jesienią 1988 roku. Nie wiedział prawdopodobnie jeszcze, jaka informacja pojawi się na tablicy. Kilka godzin po jego wpisie, NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdańskiej opublikowała na swojej stronie projekt tablicy, która głosi: "W tym budynku w sierpniu 1988 roku strajkowali razem ze stoczniowcami o przywrócenie NSZZ »Solidarność« śp. prezydent Lech Aleksander Kaczyński oraz premier RP Jarosław Kaczyński".

 

http://nszz-stocznia.pl

 

 

"Będziemy rozmawiali o rezygnacji z odsłonięcia tablicy"

 

Rzeczniczka PiS poinformowała w środę na Twitterze, że prezes PiS nie wiedział o pomyśle uhonorowania go i jego brata tablicą w Stoczni Gdańskiej. Podkreśliła, że gdyby został zapytany o zgodę na umieszczenie swojego nazwiska na takiej tablicy, nigdy by się na to nie zgodził.

 

 

 - "Hejt" na naszą partię i jej prezesa jest nieuprawniony - powiedziała Mazurek w rozmowie z TVN24. - Będziemy rozmawiać ze stroną związkową, żeby - jeśli będzie taka możliwość - zrezygnowali z tego punktu - dodała.

 

polsatnews.pl, PAP

prz/dro/jm/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie