Tablica upamiętniająca braci Kaczyńskich w Stoczni Gdańskiej. "Przebywali w hali" w czasie strajku

Polska
Tablica upamiętniająca braci Kaczyńskich w Stoczni Gdańskiej. "Przebywali w hali" w czasie strajku
DerHexer/Wikimedia Commons

Na informację o tablicy poświęconej Lechowi i Jarosławowi Kaczyńskim zwrócił uwagę były prezydent Lech Wałęsa. Na Twitterze opublikował zaproszenie na uroczystość "Stocznia Gdańsk 4.0 Nowy początek", której pierwszym punktem będzie właśnie odsłonięcie tablicy braci Kaczyńskich. Jak napisali organizatorzy w czasie strajku w 1988 r. bracia "przebywali w hali". "Brzmi dumnie" - skomentował Wałęsa.

Wydarzenie "Stocznia Gdańsk 4.0. Nowy początek" odbędzie się 31 sierpnia w hali nr 26 "Ubotownia" na Wyspie Ostrów. Ma być poświęcone przedstawieniu planów rozwoju terenów stoczniowych. Na imprezę zapraszają przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Andrzej Kensbok, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Paweł Lulewicz i prezes Stoczni Gdańsk S.A. Marcin Stojek.

 

Pierwszym punktem uroczystości będzie odsłonięcie tablicy śp. Lecha Kaczyńskiego i Jarosława Kaczyńskiego, którzy w czasie strajku w 1988 roku "przebywali w hali nr 26".

 

"Brzmi dumnie" - skomentował podpis były prezydent  Lech Wałęsa, który był uczestnikiem strajków w stoczni wiosną i jesienią 1988 roku.

 

 

"Przechodził też obok aresztu, gdy więziono tam opozycjonistów"

 

Do informacji o pamiątkowej tablicy odniósł się też przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann.

 

 

W internetowej "Encyklopedii Solidarności" znajduje się informacja, że w 1988 roku Jarosław Kaczyński był "doradcą strajkujących w Stoczni Gdańskiej im. Lenina", a Lech Kaczyński w maju i sierpniu brał udział w strajkach oraz był doradcą komitetów strajkowych.

 

Doradcami podczas wiosennego strajku pracowników stoczni byli także Krzysztof Wyszkowski, Bogdan Borusewicz, Bronisław Geremek, Tadeusz Mazowiecki, Krzysztof Dowgiałło i Mieczysław Siła Nowicki.

 

Wszystkich widać na zdjęciu z Lechem Wałęsą ze zbiorów Europejskiego Centrum Solidarności. 

 

polsatnews.pl

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie