Wraca projekt województwa środkowopomorskiego. Premier zapowiada "szerokie konsultacje"

Polska
Wraca projekt województwa środkowopomorskiego. Premier zapowiada "szerokie konsultacje"
PAP/Marcin Bielecki

- Zintensyfikujemy konsultacje ws. powstania województwa środkowopomorskiego - oświadczył w środę w Koszalinie premier Matusz Morawiecki. Jak dodał "ostateczne decyzje w tej sprawie zostaną oparte o zdanie mieszkańców". Pimysł nie jest nowy. Już w 2009 r. PiS mówiło o powołaniu województw środkowopomorskiego i warszawskiego. Propozycję tę powtórzył przed wyborami w 2015 r. Jarosław Kaczyński.

Premier pytany o pomysł powstania województwa środkowopomorskiego odpowiedział, że "temat województwa środkowopomorskiego cały czas istnieje".
 
- Doskonale pamiętamy, czego życzą sobie przede wszystkim mieszkańcy Koszalina i prowadzimy, a teraz nawet zintensyfikujemy prowadzenie konsultacji społecznych również w powiatach otaczających Koszalin, w tym Słupsk, w samym Słupsku, bo wiem, że pomysł tego dotyczył - zadeklarował Morawiecki.
 
Jak dodał, "ostateczne decyzje zostaną oparte o zdanie mieszkańców, czyli na bazie szeroko prowadzonych konsultacji".
 
Morawiecki podkreślił, że do Koszalina przesuwane są obecnie m.in. takie jednostki jak Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, czy przedstawicielstwa Polskiej Spółki Gazownictwa. - To jest trend, to jest kierunek, który staramy się wzmacniać - wyjaśnił. 

 

Sejm już zajmował się projektem

 

Pomysł utworzenia województwa środkowopomorskiego nie jest nowy. Projekt ustawy przewidującej utworzenie siedemnastego województwa zgłosiła w maju 2002 roku grupa posłów SLD i PSL, a w lipcu tego samego roku - Samoobrona. Sejm nie zajął się żadnym z tych dokumentów.

 

W grudniu 2003 r.  w Sejmie złożono obywatelski projekt ustawy, pod którym podpisało się ponad 135 tys. osób. Jego pierwsze czytanie w Sejmie odbyło się w marcu 2004 r. Dokument przesłano sejmowym komisjom do dalszych prac i uzyskania opinii. W kolejnych kadencjach parlament przestał zajmować się projektem.

 

Nowy podział administracyjny kraju

 

W lutym 2009 roku na kongresie w Krakowie PiS opowiedziało się za utworzeniem dwóch nowych województw: środkowopomorskiego  i warszawskiego. Trzy lata później Jarosław Kaczyński obiecał, że po dojściu do władzy PiS szybko zajmie się sprawą utworzenia środkowopomorskiego. Tuz przed wyborami parlamentarnymi w 2015 r. Kaczyński powtórzył deklarację.

 

Jesienią 2015 roku rady miejskie w Słupsku i w Koszalinie  podjęły uchwały o potrzebie utworzenia województwa środkowopomorskiego ze

stolicami w Koszalinie i w Słupsku, oczekując, że w tej sprawie będzie projekt rządu.

 

polsatnews.pl, PAP

 

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie