Tenisistka zdjęła koszulkę i została upomniana przez sędziego. "Seksizm i podwójne standardy"

Świat
Tenisistka zdjęła koszulkę i została upomniana przez sędziego. "Seksizm i podwójne standardy"
Wiki Commons/Tatiana/CC BY-SA 2.0

Fala krytyki w internecie wylała się na organizatorów US Open po meczu francuskiej tenisistki Alize Cornet ze Szwedką Johanną Larsson. Gdy Cornet wracała na kort po przerwie, zdała sobie sprawę, że ma koszulkę założoną "tył na przód". Zawodniczka poprawiła ją, odsłaniając sportowy stanik. Cała sytuacja trwała ok. 10 sekund, ale sędzia upomniał tenisistkę za naruszenie regulaminu turnieju.

Według sędziego, Cornet zdjęła koszulkę podczas trwania seta. W regulaminie turnieju jest zapisane, że tenisistki mogą zmieniać ubranie tylko podczas przerw pomiędzy setami lub gdy zawodniczka poprosi sędziego o przerwę. Mężczyźni z kolei mogą zmieniać koszulkę w dowolnym momencie, nawet w trakcie trwania seta.

 

 

"Przepis jest niedorzeczny"

 

Na decyzję sędziego natychmiast zareagowali internauci. Szkocka trenerka Judy Murray (matka tenisisty Andy'ego Murreya) zwróciła uwagę, że mężczyźni mogą zmieniać koszulkę w dowolnym momencie.

 

Była australijska tenisistka Casey Dellacqua uznała, że przepis jest "niedorzeczny". Regulamin skrytykowała również Bethanie Mattek-Sands, mistrzyni olimpijska z igrzysk w Pekinie.

 

 

"Biorąc pod uwagę, jak niektórzy mężczyźni celebrują zmianę koszulki na korcie, domagamy się równych praw. Dziękuję Judy Murray i Casey Dallacqua za wykazanie podwójnych standardów" - napisał jeden z internautów.

 

"Seksizm w sporcie podsumowany w jednej sytuacji" - dodała inna z komentujących.

 

 

Krytyka stroju Williams

 

Użytkownicy wskazali, że sytuacja ma miejsce parę dni po tym, jak Francuska Federacja Tenisowa skrytykowała strój Sereny Williams. Amerykańska tenisistka grała w czarnym obcisłym stroju podczas French Open. Jak zaznaczył prezes federacji Bernard Giudicelli "pewne granice zostały przekroczone", a strój będzie zakazany, bo "nie licuje z powagą tego sportu". 

 

Williams tłumaczyła, że założyła taki strój z powodów zdrowotnych - miał on zapobiegać tworzeniu się zakrzepów. Według części internautów decyzja miała "utrzymać w ryzach kobietę, która przez lata dominowała w sporcie".

 

"Kontrola kobiecego ciała musi się skończyć. »Respekt« (o którym wspominał szef francuskiej federacji - red.) należy oddać niezwykłemu talentowi Williams. Prawdziwym brakiem szacunku, jest krytykowanie tego co nosi" - napisała legendarna tenisistka Billie Jean King, zwyciężczyni 39 turniejów wielkoszlemowych.

 

 

polsatnews.pl, Daily Mail, nrp.org

bas/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie