Sąd nie zgodził się na tymczasowy areszt egzaminatora prawa jazdy po wypadku w Szaflarach

Polska
Sąd nie zgodził się na tymczasowy areszt egzaminatora prawa jazdy po wypadku w Szaflarach
Polsat News

Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury o tymczasowy areszt egzaminatora prawa jazdy, w którego aucie podczas egzaminu doszło do śmiertelnego wypadku - poinformowała w środę Magdalena Frączek z Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Sąd nie przychylił się do wniosku prokuratury. Wobec podejrzanego zostały podjęte wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, zakazu opuszczania kraju, poręczenia majątkowego w wysokości 10 tys. zł. Mężczyzna czasowo nie może też wykonywać zawodu egzaminatora na prawo jazdy - dodała Frączek.

 

Usłyszał zarzut

 

W poniedziałek 62-letni egzaminator usłyszał zarzut nieumyślnego doprowadzenia do katastrofy w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym. W samochód, w którym prowadził on egzamin, uderzył pociąg w miejscowości Szaflary. Zginęła 18-letnia kursantka.

 

Podejrzany po przedstawieniu zarzutów nie przyznał się do winy. Z zeznań egzaminatora wynika, że zdająca egzamin 18-latka, mimo znaku stop i tzw. krzyży św. Andrzeja, nie zatrzymała samochodu przed przejazdem kolejowym. Egzaminator również nie zareagował na znak stop, ale zeznał, że zamierzał po przejechaniu torów zatrzymać pojazd i zakończyć egzamin z wynikiem negatywnym.

 

Samochód zatrzymał się na torach i zgasł

 

Z zeznań wynika, że samochód zatrzymał się na torach i zgasł. Po chwili w pojazd z kobietą w środku uderzył pociąg. Egzaminator w ostatniej chwili uciekł z pojazdu. Oskarżony zeznał, że nie pamięta czy wydał polecenie do ucieczki z samochodu. Z jego relacji wynika, że nie podjął czynności reanimacyjnych.

 

Zdarzenie zarejestrowało kilka kamer, w tym kamera w pojeździe, kamera w pociągu i kamera przemysłowa na budynku.

 

Egzaminatorowi grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie