Rozejm na wschodzie Ukrainy miał umożliwić dzieciom rozpoczęcie szkoły. Został naruszony 70 razy

Świat
Rozejm na wschodzie Ukrainy miał umożliwić dzieciom rozpoczęcie szkoły. Został naruszony 70 razy
Pixabay/

Od północy z wtorku na środę na wschodzie Ukrainy, w konflikcie między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami, obowiązuje tzw. rozejm szkolny, który ma umożliwić dzieciom w strefie walk rozpoczęcie roku szkolnego. Pierwsze godziny rozejmu nie przyniosły całkowitego zawieszenia broni - oświadczyła w środę Specjalna Misja Monitoringowa Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

- Od godziny 00.01 (w środę) SMM odnotowała 70 naruszeń ustaleń o rozejmie. Strony konfliktu powinny zrealizować swoje potwierdzone zobowiązania o zawieszeniu broni. Ogień ma być wstrzymany niezwłocznie w celu ochrony Ukraińców po obu stronach linii rozgraniczenia - powiedział cytowany na Twitterze zastępca szefa misji OBWE Alexander Hug.

 

Porozumienie o rozejmie na czas rozpoczęcia roku szkolnego zawarła w ubiegłym tygodniu trójstronna grupa kontaktowa w sprawie konfliktu w Donbasie. Miał on obowiązywać od 29 sierpnia. Grupa składa się z reprezentantów Ukrainy, Rosji oraz OBWE i obraduje w stolicy Białorusi, Mińsku. W jej pracach uczestniczą także wysłannicy separatystów prorosyjskich, kontrolujących część obwodu donieckiego i ługańskiego.

 

Konflikt na wschodzie Ukrainy trwa od 2014 roku, kiedy po ucieczce z kraju prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza i aneksji Krymu przez Rosję wspierani przez Moskwę separatyści utworzyli dwie samozwańcze republiki ludowe - doniecką i ługańską. W wyniku walk w tym regionie zginęło dotychczas ponad 10 tys. ludzi.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie