Obwieszczenie prezydenta Dudy o wakatach w SN. Do obsadzenia stanowisko Małgorzaty Gersdorf

Polska
Obwieszczenie prezydenta Dudy o wakatach w SN. Do obsadzenia stanowisko Małgorzaty Gersdorf
Reuters

"Liczba wolnych stanowisk sędziego Sądu Najwyższego przewidzianych do objęcia w poszczególnych izbach (...) wynosi: 4 stanowiska w Izbie Cywilnej, 3 w Izbie Karnej, 4 w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych" - głosi treść obwieszczenia prezydenta Andrzeja Dudy w Monitorze Polskim. Oznacza to, że miejsce byłej I prezes SN, która zasiadała dotychczas w Izbie Pracy, jest również do obsadzenia.

Publikacja oznacza, ni mniej ni więcej, tylko rozpoczęcie naboru kandydatów na wolne stanowiska w Sądzie Najwyższym. Wszyscy zainteresowani mają miesiąc, by zgłosić swoje kandydatury do Krajowej Rady Sądownictwa.

 

11 wakatów, w tym na stanowisko Małgorzaty Gersdorf 

 

Prezydent Andrzej Duda w obwieszczeniu zamieszczonym we wtorek, ogłosił wakaty na 11 stanowisk. Po cztery: w Izbie Cywilnej oraz Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, trzy natomiast w Izbie Karnej. 

 

Oznacza to, że zostanie obsadzone stanowisko Małgorzaty Gersdorf, byłej I prezes SN, która dotychczas zasiadała w Izbie Pracy. Michał Laskowski mówił w TVN24, że wyliczenia w izbach nie budzą większych wątpliwości.

 

- Są to po prostu wolne stanowiska sędziowskie. Natomiast rodzi się pytanie w odniesieniu do Izby Pracy. Tam ogłoszono cztery wolne stanowiska i wydaje się, że - według wyliczeń sądowych - wśród czterech wolnych (ogłoszonych - red.) stanowisk jest stanowisko pani pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf - mówił rzecznik SN. 

 

Czerwcowe obwieszczenie prezydenta

 

To drugi taki konkurs w ostatnim czasie. W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o wolnych 44 wakatach sędziowskich. Jak wskazano w tym obwieszczeniu, do objęcia przewidzianych było siedem wolnych stanowisk w Izbie Cywilnej SN. W Izbie Karnej SN wolne było jedno stanowisko. W Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych 20 stanowisk, a w Izbie Dyscyplinarnej 16.

 

Na stanowiska w Izbie Dyscyplinarnej wpłynęło 100 kandydatur, w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - 74 kandydatury, w Izbie Cywilnej - 34, a na wakaty w Izbie Karnej - siedem kandydatur. 

 

Trzy tury głosowań KRS

 

Spośród pierwotnie zgłoszonych 215 kandydatur - po wycofaniu niektórych lub uznaniu, że inne nie spełniają kryteriów - Krajowa Rada Sądownictwa wyłoniła we wtorek po południu, w trzech turach głosowań, 20 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

 

Również we wtorek w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym: cztery stanowiska w Izbie Finansowej, trzy stanowiska w Izbie Gospodarczej oraz jedno w Izbie Ogólnoadministracyjnej. 

 

TVN24, polsatnews.pl

nro/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie