Wójcik: Gersdorf postanowiła się "wypłakać" w wywiadzie dla Reutersa; to tragikomiczne

Polska
Wójcik: Gersdorf postanowiła się "wypłakać" w wywiadzie dla Reutersa; to tragikomiczne
Polsat News

W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf postanowiła się "wypłakać", narzekając na sytuacje w Polsce; to tragikomiczne, bo pokazuje, że straciła poczucie rzeczywistości i nie może się pogodzić z przejściem w stan spoczynku - powiedział wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Michał Wójcik.

W opublikowanym w środę wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa. Jak zaznaczyła, Komisja Europejska wydaje się "dawać wiarę" otwartości Prawa i Sprawiedliwości na negocjacje, podczas gdy rząd prowadzi "grę na zwłokę". - Może zdarzyć się tak, że sędziowie zostaną zwolnieni i rząd uczyni krok wstecz, ale nie będzie to potrzebne, gdyż sędziowie utracą swe funkcje - powiedziała Gersdorf dodając, iż UE podjęła swe działania "zbyt późno".

 

Wójcik: Gersdorf nie może się pogodzić, że przeszła w stan spoczynku

 

- Ze smutkiem przyjmuję takie wystąpienia byłej I prezes Sądu Najwyższego - powiedział w czwartek Wójcik. Podkreślił, że Gersdorf "z mocy prawa" przeszła w stan spoczynku, a jej wypowiedzi - w jego ocenie - świadczą o tym, że nie może się z tym pogodzić.

 

Dodał, że wzywanie UE do "szybszych działań" ws. reformy sądownictwa w Polsce "wpisuje się w słynny szyld »ulica i zagranica«". - Teraz Gersdorf zdecydowała się »wypłakać« dziennikarzowi z zagranicy i narzekać na to, co się w Polsce dzieje. To jest tragikomiczne, bo pokazuje, że pani profesor traci całkowicie wiarygodność i poczucie rzeczywistości; nie jest już I prezes SN - powiedział wiceszef resortu sprawiedliwości.

 

Według Wójcika, wprowadzana w Polsce reforma sądownictwa jest zgodna z konstytucją oraz standardami unijnymi. Zapewnił też, że jej wdrażanie będzie kontynuowane "bez względu na takie wypowiedzi". - Nie widzę żadnego obszaru, gdzie można by było nas merytorycznie zaatakować - podkreślił.

 

PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie