"Lada moment potwierdzenie terminu wizyty prezydenta Dudy w Białym Domu"

Polska
"Lada moment potwierdzenie terminu wizyty prezydenta Dudy w Białym Domu"
PAP/Jakub Szymczuk

- Lada moment, w najbliższych dniach, może nawet we wtorek, możemy się spodziewać potwierdzenia terminu wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie - powiedział we wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał, będzie to oficjalna wizyta pary prezydenckiej w Białym Domu.

Jak wcześniej informowano wizyta prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych planowana jest w drugiej połowie września.

 

Spotkanie pierwszych dam

 

Szczerski powiedział we wtorek w radiowej Trójce, że rozmowy związane z przygotowaniami wizyty prezydenta w Waszyngtonie zostały zakończone. Jak zaznaczył, "druga połowa września to jest pierwszy możliwy termin spotkania".

 

Pytany o program wizyty odparł, że "wszystko zostanie ogłoszone po tym, jak strona zapraszająca ten program poda". Dodał, że oficjalnego potwierdzenia zakończenia rozmów i terminu wizyty należy spodziewać się w najbliższych dniach, może nawet we wtorek.

 

Szef gabinetu prezydenta podkreślił, że będzie to pierwsza - w kadencji zarówno prezydenta USA Donalda Trumpa, jak i prezydenta Dudy - oficjalna wizyta polskiej pary prezydenckiej w Białym Domu. - Ona także obejmuje spotkanie pierwszych dam (Agaty Kornhauser-Dudy i Melanii Trump) - powiedział.

 

"Ta wizyta potwierdziła realizację ustaleń"

 

Szczerski poinformował również, że w imieniu prezydenta udaje się do Waszyngtonu na pogrzeb zmarłego w sobotę amerykańskiego senatora Johna McCaina. - Będzie też okazja do tego, żeby dalsze konsultacje w sprawie tej wizyty prowadzić na miejscu - dodał.

 

Prezydencki pytany o tematy, jakie będą poruszane podczas pobytu prezydenta w Waszyngtonie, podkreślił, że strona polska chciałaby, aby - jak mówił - "ta wizyta nie tylko potwierdziła realizację ustaleń, które zapadły rok temu w Warszawie, ale także żeby w jej czasie podjęto decyzję o dalszych formach tego strategicznego partnerstwa Polski i USA".

 

W ocenie szefa gabinetu prezydenta sojusz Polski i USA zdaje się być kluczem do bezpieczeństwa Polski.

 

Wśród możliwych form współpracy Szczerski wymienił polityczną, wojskową - w tym rozbudowę obecności amerykańskich wojsk w Polsce jako "sojuszniczej gwarancji naszego bezpieczeństwa" - a także współpracę gospodarczą, obejmującą większe inwestycje amerykańskie w Polsce oraz włączenie do polsko-amerykańskiego partnerstwa nowych sektorów gospodarki.

 

"Prezydent zaprosi przedstawicieli rządu"

 

Pytany, czy z prezydentem do Waszyngtonu pojedzie delegacja rządowa, Szczerski potwierdził, że prezydent zaprosi na tę wizytę przedstawicieli rządu.

 

Jak wyjaśnił, kolejnym etapem po ustaleniu formy spotkania i terminu jest dokładny przebieg wizyty. "W tym także tak zwanych formatów, jeśli chodzi o rozmowy, bo będą rozmowy i w cztery oczy prezydentów, będzie też rozmowa delegacji, i wtedy składy muszą być ekwiwalentne - powiedział.

 

Dopytywany, czy z prezydentem do Waszyngtonu uda się szef MON Mariusz Błaszczak, Szczerski odparł: "jeśli będzie taka wola i będzie też ekwiwalentność protokolarna". - Myślę, że przynajmniej dwóch ministrów pan prezydent na pewno zaprosi, czyli ministra spraw zagranicznych i ministra obrony narodowej - dodał.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie