16-latek podejrzany o wyłudzenie 700 tys. zł metodą... "na policjanta"

Polska
16-latek podejrzany o wyłudzenie 700 tys. zł metodą... "na policjanta"
Polsat News

Policja z warszawskiej Woli zatrzymała 16-latka, który jest podejrzany o wyłudzenie metodą "na policjanta" 700 tysięcy od starszego mężczyzny. Nieletni został zatrzymany, gdy próbował wyłudzić kolejne 900 tysięcy złotych. Nastolatek trafił do schroniska dla nieletnich.

Jak podała we wtorek podkom. Marta Sulowska z Komendy Rejonowej Policji Warszawa-Wola, kilka dni temu do 78-letniego mieszkańca dzielnicy zadzwoniła osoba i podawała się za funkcjonariusza policji.

 

Zbierał pieniądze, bo "chciał walczyć z wyłudzeniami"

 

- Oszust przekonywał seniora, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosił, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc miała polegać na przekazaniu gotówki. Fałszywy policjant wyjaśniał swojemu rozmówcy, że dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby. Odbiór pieniędzy miał nastąpić w miejscu zamieszkania 78-latka - poinformowała Sulowska.

 

Emeryt przekonany, że pomaga funkcjonariuszom, pobrał pieniądze z banku i przekazał 700 tysięcy młodemu mężczyźnie w dwóch ratach - jedną 21 sierpnia, a drugą kolejnego dnia.

 

23 sierpnia oszust zadzwonił ponownie. - Tym razem pokrzywdzony miał mu przekazać pieniądze w wysokości 900 tysięcy zł - podała Sulowska. Emeryt nabrał podejrzeń i zadzwonił na policję. Kryminalni zorganizowali zasadzkę. Policja zatrzymała 16-letniego chłopaka, który pojawił się w mieszkaniu 78-latka, by odebrać gotówkę. Emeryt rozpoznał w nastolatku chłopca, który wcześniej wziął od niego 700 tysięcy.

 

"Funkcjonariusze nigdy nie informują o prowadzonych działaniach"

 

Nastolatek trafił do policyjnej izby dziecka. Policjanci przekazali materiał dowodowy do sądu rodzinnego i nieletnich. - 15-latkowi został określony czyn karalny dotyczący oszustwa. Nieletni został umieszczony w schronisku dla nieletnich. W kwietniu opuścił schronisko, gdzie przebywał w związku z podejrzeniem o podobne przestępstwo - powiedziała Sulowska.

 

Niewykluczone, że nieletni usłyszy jeszcze kolejne zarzuty za usiłowanie oszustwa.

 

Policjanci ustalają, co stało się z pieniędzmi, które w dniach 21-22 sierpnia przekazał 78-latek.

 

Komenda Stołeczna Policji przypomina, że "Funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie".

 

PAP

bas/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie