Odwołano prezesa stadniny koni arabskich w Michałowie. Minister rolnictwa nie komentuje dymisji

Polska

Prezes stadniny koni arabskich w Michałowie Maciej Paweł Grzechnik został odwołany przez zarząd stadniny - poinformowała w piątek Marlena Choińska z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Do czasu rozpisania nowego konkursu p.o. prezesa będzie Monika Słowik - dodała.

Jako pierwsze o odwołaniu Grzechnika poinformowało radio RMF FM.

 

Według Grzechnika, właściciel spółki - KOWR - ma prawo do takiej decyzji, choć on sam uważa, że nie ma merytorycznych podstaw do jego zwolnienia. Oficjalnych powodów odwołania jeszcze nie podano. Według rozgłośni jest to związane z aukcją Pride of Poland i kolejnym słabym wynikiem finansowym - w tym roku uzbierano zaledwie 0,5 miliona euro. Sprzedano 6 koni z 11 wystawionych. 

 

Zdaniem Grzechnika, który był szefem tegorocznej aukcji "Pride of Poland" - impreza była udana. Zaznaczył, że oczywiście nie można porównywać obecnych cen koni na aukcjach z tymi z lat poprzednich, bo zmienił się rynek. Ocenił, że sama sprzedaż świadczy o tym, że konie były dobrze dobrane, choć było ich mniej niż wcześniej, a oferta skierowana do potencjalnych kupców.

 

"Trzeba znaleźć wybitnych fachowców"

 

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapytany o przyczyny zwolnienia Grzechnika powiedział, że "jest to decyzja KOWR, którą akceptuje". Zdaniem ministra, Grzechnik nie był osobą właściwą na tym stanowisku i to - jak powiedział - "jest ocena długofalowa jak i również jego zachowania w czasie aukcji i czempionatu". Dodał, że będzie rozpisany konkurs na nowego prezesa stadniny. Trzeba znaleźć wybitnych fachowców, którzy mają umiejętności zarówno hodowlane jak i zarządcze, umieją prowadzić firmę" - powiedział minister. 

 

P.O. prezesa została Monika Słowik, zootechnik, od lat blisko związana z hodowlą koni, jednak nie arabskich

 

Dr Maciej Paweł Grzechnik został wybrany na prezesa michałowskiej stadniny w konkursie ogłoszonym przez Agencję Nieruchomości Rolnych (instytucja nadzorowała stadninę przed powstaniem KOWR) we wrześniu 2016 r. Wcześniej - na mocy decyzji ANR - obowiązki prezesa stadniny w Michałowie pełniła Anna Durmała. Zastąpiła zdymisjonowanego w lutym 2016 r. przez prezesa ANR wieloletniego prezesa stadniny w Michałowie Jerzego Białoboka.

 

Białobok został niedawno powołany przez ministra Ardanowskiego do nowej rady ds koni. 

 

PAP, RMF FM, polsatnews.pl

ml/mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie