Mieli brać łapówki od kierowców. Zarzuty dla 6 policjantów z komendy w Żorach

Polska
Mieli brać łapówki od kierowców. Zarzuty dla 6 policjantów z komendy w Żorach
polsatenews.pl

Zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych usłyszało sześciu zatrzymanych przez Biuro Spraw Wewnętrznych funkcjonariuszy drogówki z komendy policji w Żorach. Za łapówki mieli przymykać oko na wykroczenia i przestępstwa popełniane przez kierowców. Śledczy określają sprawę jako rozwojową. Apelują do wręczających łapówki kierowców o zgłaszanie się do prokuratury. Mogą w ten sposób uniknąć kary.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska poinformowała, że BSW zatrzymało we wtorek na polecenie prokuratury sześciu żorskich policjantów.

 

- Jak ustalono, korzyści majątkowe - w różnych kwotach - były przyjmowane przez kilku funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Żorach w zamian za zaniechanie podjęcia jakichkolwiek czynności w związku z ujawnieniem popełnienia przez kierujących pojazdami wykroczeń drogowych lub nawet przestępstw polegających na kierowaniu pojazdem w stanie nietrzeźwości - przekazała prokurator Smorczewska.

 

Policjantom grozi do 10 lat więzienia

 

Jak podaje prokuratura, zdarzało się, że policjanci w zamian za łapówki wypisywali kierowcom mandaty za inne wykroczenia niż te, których się faktycznie dopuścili. Do większości z zarzucanych policjantów przestępstw miało dochodzić na drodze krajowej nr 81, tzw. wiślance, oraz na drogach dojazdowych do autostrady A1. Według śledczych policjanci z drogówki mieli przyjmować łapówki najczęściej od kierowców przekraczających dozwoloną prędkość.

 

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej i za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa. Grozi za to od roku do 10 lat więzienia.

 

W czynnościach procesowych prokuratura współpracuje z BSW. Nie ujawnia, czy podejrzani przyznają się do winy. Prawdopodobnie więcej informacji przekaże w czwartek, kiedy mają zakończyć się czynności z udziałem policjantów.

 

Sprawa jest rozwojowa

 

Według prokuratury sprawa jest rozwojowa. Śledczy zwracają się do osób mających istotne informacje dla śledztwa o zgłaszanie się do gliwickiej prokuratury okręgowej.

 

Przypominają, że jeśli kierowcy powiadomią o wręczonych łapówkach organy ścigania i ujawnią wszystkie okoliczności przestępstwa - o których wcześniej nie wiedziała policja czy prokuratura - zgodnie z przepisami unikną odpowiedzialności karnej.

 

PAP

mos/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie