Pożar lasu w Tatrach Wysokich na Słowacji. Ewakuowano turystów

Świat
Pożar lasu w Tatrach Wysokich na Słowacji. Ewakuowano turystów
Prezídium Hasičského a záchranného zboru/Facebook.com

Horska Zachranna Slużba (słowackie Górskie Pogotowie Ratunkowe) poinformowała o zamknięciu kilku wysokogórskich szlaków z powodu pożaru lasu w Tatrach Wysokich. Z zagrożonych terenów ewakuowano setki turystów, w tym wielu Polaków.

Pożar wybuchł w niedostępnym górskim terenie, w ściśle chronionym rezerwacie przyrody. W akcji gaśniczej strażakom pomagają żołnierze. Wezwani na pomoc ratownicy Horske Zachrannej Slużby (HZS - słowackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego) zorganizowali ewakuację turystów. Według informacji straży pożarnej wyprowadzono 800-1200 osób. HZS informuje, że podczas ewakuacji nikt z turystów nie został ranny.

 

Większość ewakuowanych turystów to osoby mówiące po polsku, mniej było osób innej narodowości - podano w komunikacie HZS, w którym ratownicy apelują także o respektowanie poleceń prowadzących akcję służb.

 

 

W akcji pomagają żołnierze

 

- Jest względnie spokojnie, ale to, co nas niepokoi, to fakt, że niektórzy ludzie, głównie obywatele polscy, nie chcą zrozumieć, jak wielkim problemem jest wyprowadzenie ich stąd. Nie chcą respektować poleceń - cytował portal internetowy DennikN szefa HZS Josefa Janinga.

 

Według najnowszych informacji Komendy Głównej Straży Pożarnej strażakom udaje się utrzymywać pożar pod kontrolą. W rejonie Zielonego Stawu i Kieżmarskiego Żlebu pracuje około 50 strażaków z Popradu, Kieżmarku, Białej Spiskiej oraz gminy Vysoke Tatry. W akcji uczestniczy śmigłowiec gaśniczy, który 30-krotnie zrzucał wodę na płonący las.

 

Na pomoc strażakom skierowano żołnierzy z garnizonu w Preszowie, którzy udostępnili śmigłowiec oraz cysterny z paliwem. - Siły zbrojne są nieustannie przygotowane do funkcjonowania w ramach wewnętrznego działania kryzysowego - powiedziała serwerowi Aktuality.sk rzeczniczka ministerstwa obrony.

 

HZS poinformowała o zamknięciu do odwołania kilku wysokogórskich szlaków. Ministerstwo rolnictwa zaapelowało do turystów i pilotów samolotów o unikanie terenów, na których szaleje pożar. Ostrzeżenie dotyczy miejscowości Tatrzańska Kotlina, Kieżmarskie Żłoby oraz drogi prowadzącej do Chaty Plesnivec i Doliny Siedmiu Źródeł.

 

 

PAP

mta/bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie