Prokuratura w Częstochowie: koszulki z napisem "Konstytucja" nie znieważyły pomników

Polska
Prokuratura w Częstochowie: koszulki z napisem "Konstytucja" nie znieważyły pomników
KOD Częstochowa/Twitter.com

Koszulki z napisem "Konstytucja", które zawisły na kilku pomnikach w Częstochowie, nie miały charakteru znieważającego - uznała tamtejsza prokuratura. W jednej ze spraw odmówiła wszczęcia dochodzenia, a w drugiej umorzyła sprawę przed wszczęciem.

W ostatnim czasie zapadły dwa postanowienia, dotyczące zawieszenia napisów "Konstytucja" na pomnikach w Częstochowie. Pierwsze dotyczyło pomników Haliny Poświatowskiej, Marka Perepeczki i Władysława Biegańskiego. Koszulki na tych słynnych postaciach związanych z Częstochową pojawiły się 4 sierpnia.

 

 

- W tej sprawie postępowanie zakończyło się postanowieniem o odmowie wszczęcia dochodzenia z uwagi na stwierdzenie, że czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego. Postanowienie jest prawomocne - powiedział prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prokuratury okręgowej w Częstochowie.

 

Policja wyjaśnia, czy nie były to wykroczenia

 

Sprawa była badana pod kątem art. 261 Kodeksu karnego. Przepis ten mówi o znieważeniu pomnika lub innego miejsca publicznego, urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby.

 

- Stwierdzono, że te napisy nie miały charakteru znieważającego, nie były wulgarne. Nie stwierdzono, aby takie zachowanie wyczerpało znamiona przestępstwa znieważenia pomnika lub innego przestępstwa - wyjaśnił prok. Ozimek.

 

Prokuratura, która badała sprawę, zwróciła uwagę, że zawieszenie koszulek na pomnikach może być natomiast wykroczeniem z art. 63a Kodeksu wykroczeń. Chodzi o umieszczenie w nie przeznaczonym do tego miejscu publicznym ogłoszenia, plakatu, afiszu, apelu, ulotki, napisu lub rysunku. Sprawę będzie wyjaśniała policja.

 

Brat poetki poparł akcję

 

Druga sprawa dotyczyła powieszenia napisu "Konstytucja" na pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie. W tym przypadku umorzono dochodzenie przed jego wszczęciem. Uzasadnienie decyzji jest podobne, jak w przypadku pierwszej sprawy.

 

Koszulki z napisem "Konstytucja" pojawiły się w sierpniu na wielu pomnikach w całym kraju. To inicjatywa Komitetu Obrony Demokracji. Po zawieszeniu koszulki na pomniku Haliny Poświatowskiej w Częstochowie akcję poparł brat poetki Zbigniew Myga. - Jestem dumny, że Halina Poświatowska, a za jej sprawą w jakiś sposób i ja bierzemy udział w tej akcji - powiedział "Gazecie Wyborczej".

 

Materiał Wydarzeń o "koszulkowym" proteście z 6.08.2018 r.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie