Międzynarodowa Komisja Prawników chce przywrócenia do pracy sędziów SN. Popiera pytania SN do TSUE

Świat
Międzynarodowa Komisja Prawników chce przywrócenia do pracy sędziów SN. Popiera pytania SN do TSUE
Polsat News

Międzynarodowa Komisja Prawników (ICJ) wraz z jej polskim oddziałem poparła decyzję Sądu Najwyższego, który postanowił zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) z pięcioma pytaniami prejudycjalnymi. "Utrzymanie i zabezpieczenie niezależności sądów jest niezbędne dla ochrony praw człowieka w Polsce" - głosi komunikat ICJ.

Sąd Najwyższy zwrócił się na początku sierpnia do Trybunału Sprawiedliwości UE z pięcioma pytaniami prejudycjalnymi dot. zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. Postanowił też zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.

 

Ruch pochwaliła Międzynarodowa Komisja Prawników, pisząc we wtorek, że "utrzymanie i zabezpieczenie niezależności sądów jest niezbędne dla ochrony praw człowieka w Polsce".

 

ICJ apeluje o przywrócenie sędziów SN do pracy

 

Zaapelowała też do polskiej władzy wykonawczej i ustawodawczej o "zaprzestanie ingerencji w działalność Sądu Najwyższego" oraz "wycofanie przymusowej »emerytury« dla jednej trzeciej sędziów, w tym I prezes Małgorzaty Gersdorf i przywrócenie ich do pracy".

 

Komisja potępiła też ataki polskich polityków na SN, wymieniając imiennie tylko jednego z nich - prezydenta Andrzeja Dudę.

 

Zdaniem ICJ Sąd Najwyższy kierując pytania prejudycalne do Trybunału w Luksemburgu postanowił prawidłowo, takie prawo daje mu zdaniem komisji artykuł 267 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

 

ICJ już wcześniej krytykował zmiany wprowadzane w polskim sądownictwie przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. 11 lipca napisało w tej sprawie list do Andrzeja Dudy, który podpisało 22 prawników z całego świata.

 

polsatnews.pl

 

jm/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie