Większość gniazd bocianów w Polsce jest już pusta. Odleciały dwa tygodnie wcześniej niż zwykle

Polska
Większość gniazd bocianów w Polsce jest już pusta. Odleciały dwa tygodnie wcześniej niż zwykle
en.wikipedia.org/Frank Vassen/ CC BY 2.0

Większość gniazd bocianów białych w Polsce jest już pustych - informuje agencja Associated Press. Z reguły ptaki wylatują do ciepłych krajów później, bo dopiero pod koniec sierpnia. Ornitolodzy łączą ten fakt z globalnym ociepleniem.

Co roku wiosną przylatuje do Polski z Afryki ok. 50 tys. bocianów białych. To ok. 20 procent całej światowej populacji tych ptaków. Z reguły wylatują z naszego kraju z końcem sierpnia - jednak w tym roku większość z nich wyleciało dwa tygodnie wcześniej. 

 

- Ornitolodzy nigdy nie widzieli czegoś takiego. Jeśli tegoroczna pogoda, to efekt globalnego ocieplenia, to szybszy wylot bocianów też z niego wynika - mówi cytowana przez AP Gabriela Kułakowska z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

 

Jej zdaniem szybsze nadejście lata, spowodowało, że bociany były w stanie szybciej wydać i wychować potomstwo, a więc mogły szybciej odlecieć z Polski.

 

Z kolei Monika Klimowicz z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zwróciła uwagę, że suche lato mogło spowodować, że bociany miały mniej pożywienia - insektów, jaszczurek, gryzoni i żab.

 

polsatnews.pl, AP

jm/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie