"Musimy zamrozić na chwileczkę te wydatki”. Kom. Opas o piśmie komendanta głównego policji

Polska

- Żadne wypłaty dla policjantów absolutnie nie są zagrożone - powiedział w czwartek w programie "Wydarzenia i Opinie" kom. Robert Opas z Komendy Głównej Policji. Odniósł się w ten sposób do pisma komendanta głównego policji do komendantów wojewódzkich o wstrzymaniu wszystkich wydatków osobowych niezaliczanych do uposażeń funkcjonariuszy (dodatki mieszkaniowe i dopłaty do urlopu).

Policyjni związkowcy ujawnili pismo Komendanta Głównego Policji insp. Jarosława Szymczyka do komendantów wojewódzkich, komendanta stołecznego i komendantów szkół policyjnych, w którym obliguje ich do wstrzymania realizacji wydatków z paragrafu 3070 - są to m.in. dodatki mieszkaniowe i dopłaty do urlopu. Związkowcy skomentowali to krótko: "Tak »dobrze« w Policji jeszcze nie było!!!".

 

"Wstrzymać realizację wszelkich wydatków w §3070" 


"Mając na uwadze konieczność niezwłocznego zabezpieczenia pilnych płatności oraz uwzględniając wysoki stopień zaangażowania wszystkich wydatków polecam począwszy od 16 sierpnia 2018 r. wstrzymać realizację wszelkich wydatków w §3070 - Wydatki osobowe naliczane do uposażeń wypłacanych funkcjonariuszom do czasu otrzymania na ten cel dodatkowych środków z budżetu państwa" - napisał gen. insp. Jarosław Szymczyk w piśmie,

 

Z rozporządzenia ministra finansów z 2 marca 2010 r. "w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych" wynika, że chodzi m.in. o pomoc mieszkaniową, dopłaty do wypoczynku dla funkcjonariuszy i ich rodzin, odprawy pośmiertne i zasiłki pogrzebowe czy ryczałt za pranie odzieży ochronnej roboczej i specjalnej wykonywane we własnym zakresie oraz ryczałty za czyszczenie i naprawę wyposażenia specjalnego.

 

 

 

Kom. Opas: to zwykła operacja finansowo-księgowa

 

- Pismo nie jest tajemnicą i pismo jest oczywiście prawdziwe, natomiast kwestia jest tego typu, że jest to zwykła operacja finansowo-księgowa niezagrażająca w żadnym wypadku wypłatom policjantów - powiedział  kom. Robert Opas z KGP rozmowie z Dorotą Gawryluk prowadząca program "Wydarzenia i Opinie".

 

- Musimy zorientować się tak naprawdę - tak jak powiedziałem - zamrozić na chwileczkę te wydatki, bo już ta sytuacja budżetowa np. dnia jutrzejszego będzie zupełnie inna, dlatego musimy przeliczyć, można powiedzieć przeksięgować te środki i podejmować dalsze decyzje - dodał.

 

Zapewnił również, że "żadne wypłaty dla policjantów" nie są "absolutnie zagrożone". - To bym chciał zdementować - podkreślił.

 

Od miesiąca trwa akcja protestacyjna służb mundurowych

 

Związki zawodowe policjantów od miesiąca prowadzą akcję protestacyjną. W poniedziałek zapowiedziały jej zaostrzenie o elementy strajku włoskiego, polegającego na przesadnie drobiazgowym i skrupulatnym wykonywaniu zadań służbowych i przestrzeganiu wszelkich przepisów, co w konsekwencji spowolni działanie funkcjonariuszy.

 

PAP, polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie