Po skargach prokuratury samorządy rezygnują z opłat za parkowanie w sobotę

Moto
Po skargach prokuratury samorządy rezygnują z opłat za parkowanie w sobotę
Polsat News

Niektóre samorządy dzierżawiły miejskie grunty pod płatne prywatne parkingi, inne pobierały od kierowców opłaty za parkowanie w soboty, choć - według ustawy o drogach publicznych - to niezgodne z prawem - takie wnioski przyniosła zrobiona przez prokuratury w całym kraju analiza uchwał rad gmin. Problem dotyczył wielu miast, szczególnie dotkliwy był dla kierowców w miejscowościach nadmorskich.

Sprawa płatnego parkowania w soboty stała się głośna w kwietniu 2016 r., gdy Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok ws. uchwały Rady Miasta Augustowa.
 
Sobota wolna od płatnego parkowania
 
Samorząd tego miasta pobierał opłaty za parkowanie samochodów w strefie płatnego parkowania od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17 oraz w soboty od 9-13, za wyjątkiem świąt. NSA stwierdził, że skoro sobota powinna być traktowana na równi z dniami ustawowo wolnymi od pracy, co zostało przesądzone uchwałą 7 sędziów NSA 15 czerwca 2011 r. (sygn. akt I OPS 1/11), to z uwagi na zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez niego prawa, soboty należy traktować w ten sam sposób również w przypadku ustawy o drogach publicznych. Dlatego NSA uznał, że nie ma podstaw do ustalenia i pobierania opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania w soboty.
 
W czerwcu zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand zlecił wszystkim prokuraturom w kraju analizę uchwał rad gmin dotyczących stref płatnego parkowania. Jak argumentował chodziło o "wyeliminowanie praktyki pobieraniu od kierowców opłat za parkowanie w sposób sprzeczny z przepisami ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych".
 
Hernand zwrócił uwagę, że "niektóre samorządy wydzierżawiają prywatnym operatorom parkingi, a te pobierają od kierowców opłaty za parkowanie. Nawet w miejscach i dniach, w których nie powinny być one pobierane".
 
"Opłatę za parkowanie pobiera się za postój w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo. Nie mogą być one pobierane np. w soboty i niedziele" - argumentował.
 
Zakwestionowano 351 uchwał rad gmin
 
Jak poinformowała w czwartek prokuratura, przeanalizowano 351 uchwał rad gmin. Zakwestionowano 156 aktów prawa miejscowego, w tym m.in. wprowadzenie przez samorządy opłat za parkowanie w soboty. Wskutek prokuratorskich skarg do sądu administracyjnego oraz wniosków do rad gmin w 90 proc. przypadków samorządy zmieniły wadliwe zapisy - podała prokuratura.
 
Jako przykłady przytoczyła praktyki kilku pomorskich gmin.
 
Prokuratura Rejonowa w Pucku zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku pięć tego typu aktów (uchwały Rad Gmin: Hel, Jastarnia, Kosakowo, Puck i Władysławowo). Prokuratura Rejonowa w Tczewie zaskarżyła uchwałę Rady Miasta Pelplin, a Prokuratura Rejonowa w Malborku - na podstawie art. 70 Prawa o prokuraturze - wezwała Rady Gmin Stegna i Krynica Morska do zmiany zakwestionowanych zapisów uchwał. Rada Miasta Bytowa została wezwana do podjęcia takich działań przez Prokuraturę Rejonową w Bytowie.
 
Prokurator Regionalny w Gdańsku doprowadził do zaskarżenia do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych zapisów kolejnych 9 uchwał, w tym Rady Miasta Sopotu. Przewidywały one odpłatność za postój pojazdów na drodze publicznej w strefie płatnego parkowania w soboty.
 
polsatnews.pl
dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie