Niesprawną ciężarówką wiózł o parę ton mąki za dużo, ładunek był niezabezpieczony. O krok od wypadku

Moto
Niesprawną ciężarówką wiózł o parę ton mąki za dużo, ładunek był niezabezpieczony. O krok od wypadku
GIDT

O 2,5 tony za dużo ważyła niesprawna technicznie ciężarówka, skontrolowana w Nowym Targu przez patrol małopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Kierowca nie zabezpieczył właściwie ładunku. Przewożone worki z mąką podczas jazdy znacznie się przechyliły.

Ciężarówka, którą przewożono worki z mąką od razu zwróciła uwagę inspektorów transportu drogowego, którzy we wtorek przejeżdżali przez Nowy Targ. Ładunek nie został prawidłowo zabezpieczony przed zmianą miejsca położenia. Worki z mąką mocno przechyliły się na jedną stronę, opierając o burty i grożąc przewróceniem samochodu.

 

Niesprawne oświetlenie, układ hamulcowy i wycieki płynów eksploatacyjnych


Po zatrzymaniu ciężarówki wyszło na jaw więcej nieprawidłowości. Zainstalowany w aucie tachograf ostatnie badanie okresowe przeszedł cztery lata temu. Przepisy zobowiązują do przeprowadzania tego typu badań co dwa lata.

 

Wiele do życzenia pozostawiał również stan techniczny ciężarówki. Inspektorzy stwierdzili niesprawne oświetlenie, układ hamulcowy, różną rzeźbę bieżnika opon na tej samej osi, złamaną tablicę rejestracyjną oraz wycieki płynów eksploatacyjnych.

 


Ponadto pojazd był przeładowany. Jego dopuszczalna masa całkowita wynosiła 7,5 tony. Tymczasem ciężarówką przewożone było 6 t mąki, a rzeczywista masa całkowita wynosiła 10 t.

 

Mandaty na kwotę 1800 zł i zatrzymany dowód rejestracyjny


Kierujący został ukarany czterema mandatami na łączną kwotę 1800 złotych za naruszenia przepisów ustawy o transporcie drogowym i ustawy prawo o ruchu drogowym.


Wobec przedsiębiorcy toczy się postępowanie administracyjne. Grozi mu kara w wysokości 1900 zł. Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu za zły stan techniczny. Ciężarówkę skierowano na parking strzeżony.


polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie