Gen. Różański: nasze wojsko zbyt wiele czasu spędza na różnego rodzaju prezentacjach i pokazach

Polska

- My tak naprawdę mamy za dużo świąt. Nasze wojsko, w moim przekonaniu, zbyt wiele czasu spędza na różnego rodzaju prezentacjach i pokazach - powiedział w programie "Wydarzenia i Opinie" gen. broni Mirosław Różański, były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. Dodał, że "wojsko przede wszystkim powinno się szkolić".

- Jak obejmowałem obowiązki Dowódcy Generalnego, to jednym z takich zadań jakie postawiłem, było to, aby zminimalizować ilość tych przedsięwzięć, bo wojsko przede wszystkim powinno się szkolić - powiedział gen. Różański. 

 

Gość Doroty Gawryluk zaznaczył jednak, że "są takie momenty, jak dzisiaj, kiedy powinniśmy prezentować społeczeństwu, że jesteśmy".  

 

"To jest gest wojska dla społeczeństwa"

 

- Dzisiaj często jest powtarzane takie pytanie: czy ta defilada była potrzebna? Odpowiedzią jest liczba osób, te tłumy, które obserwowały tę defiladę. Takie przedsięwzięcia absolutnie powinny się odbywać. To jest gest wojska dla społeczeństwa. Powinniśmy pokazywać społeczeństwu wojsko takie, jakie ono jest. Dzisiejsza defilada była właśnie taką prezentacją - przyznał gen. Różański.

 

Zdaniem byłego Dowódcy Generalnego, zamiast zwiększać liczebność armii, powinno się położyć większy nacisk na inwestycje w sprzęt wojskowy. - Pozostałbym przy liczbie żołnierzy, którą mamy, czyli 100 tysięcy, do 120 tysięcy, natomiast większość pieniędzy dedykowałbym na sprzęt i modernizację - podkreślił gość Doroty Gawryluk.  

 

- Gwarantem naszego bezpieczeństwa jest to, że jesteśmy w Sojuszu Północnoatlantyckim. Dzisiaj Polska, jako kraj, może mogłaby w jakimś ograniczonym wymiarze, lokalny konflikt zażegnać. Natomiast wojna pełnoskalowa to niestety nie jest obciążenie, które byłoby możliwe do zrealizowania tylko przez polskie siły zbrojne - zauważył gen. Różański.

 

"Od 2016 roku wielokrotnie miałem zadawane pytanie: Mirosław, co się u was dzieje?"

 

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak dziękował dziś żołnierzom za ich codzienną służbę, zaangażowanie, poświęcenie. - Dziękuję, że w rozmowach z dowódcami sił NATO mogę usłyszeć najwyższe oceny waszego profesjonalizmu - powiedział szef MON.

 

- Pan minister Błaszczak jest ministrem od kilku miesięcy. Ja byłem żołnierzem kilkadziesiąt lat i ja znam opinie naszych kolegów z Sojuszu nie z perspektywy kilku miesięcy. Mogę potwierdzić, że mamy uznanie ze strony naszych kolegów z NATO, ale chcę też powiedzieć, że od 2016 roku wielokrotnie miałem zadawane pytanie: Mirosław, co się u was dzieje? - zaznaczył gen. Różański.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Wydarzenia i Opinie" można oglądać tutaj

 

Polsat News, polsatnews.pl

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie