ONZ: globalna sieć Państwa Islamskiego i Al-Kaidy stanowi rosnące zagrożenie

Świat
ONZ: globalna sieć Państwa Islamskiego i Al-Kaidy stanowi rosnące zagrożenie
Flickr/Day Donaldson/CC BY 2.0

Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ. Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega, że globalna sieć IS i jego zwolenników stanowi rosnące zagrożenie, podobnie zresztą jak Al-Kaida.

ONZ ostrzega, że globalna sieć Państwa Islamskiego i jego zwolenników stanowi rosnące zagrożenie, podobnie zresztą jak Al-Kaida.

 

W Libii przebywa jeszcze do 4 tysięcy bojowników IS, choć większość kluczowych członków tej organizacji została już przerzucona do Afganistanu, gdzie oddziały Państwa Islamskiego są coraz liczniejsze. Obecnie według ONZ w Afganistanie jest od 3500 do 4500 bojowników IS. W Jemenie IS ma jedynie kilkuset bojowników, podczas gdy Al-Kaida - do 7 tysięcy.

 

W 2014 roku, u szczyty swej potęgi, na pobitych terenach Syrii i Iraku Państwo Islamskie proklamowało kalifat, który praktycznie upadł latem ubiegłego roku gdy wspierane przez USA siły irackie po dziewięciomiesięcznej kampanii ostatecznie zdobyły Mosul, jego iracką "stolicę".

 

W kwietniu br. USA ogłosiły, że operacja przeciwko Państwu Islamskiemu w Syrii dobiega końca i IS jest "prawie całkowicie zniszczone".

 

Eksperci ONZ twierdzą, że wśród bojowników IS nadal panuje dyscyplina, a lider ugrupowania, Abu Bakr al-Bagdadi, mimo informacji o odniesionych obrażeniach, "pozostaje u władzy". 

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie