Węgry rozważą wycofanie się z porozumienia migracyjnego ONZ

Świat
Węgry rozważą wycofanie się z porozumienia migracyjnego ONZ
pixabay.com/rauschenberger/zdj.ilustracyjne

- Węgry rozważą wycofanie się z porozumienia migracyjnego uzgodnionego przez kraje ONZ - zapowiedział w piątek szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto w rozmowie z agencją MTI w Nowym Jorku.

Minister oznajmił, że w środę złoży do rządu wniosek, by Węgry wystąpiły z procesu przyjmowania globalnego pakietu migracyjnego i jasno zadeklarowały, że w żaden sposób nie uważają jego zapisów i wytycznych za miarodajne dla siebie.

 

Według ministra ostateczny tekst pakietu jest "kompletnie sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem, interesami Węgier oraz intencją przywrócenia europejskiego bezpieczeństwa" i "w absurdalny sposób chce stymulować procesy migracyjne". Jak ocenił, pakiet "uwzględnia wyłącznie interesy Afryki, Ameryki Łacińskiej i małych państw wyspiarskich, określając migrację jako podstawowe prawo ludzkie". Jest to zdaniem Szijjarto "fałszywe podejście".

 

Minister ocenił też, że pakiet "kompletnie nie dba o podstawowe prawa ludzkie tych osób, które chcą żyć we własnej ojczyźnie w bezpiecznych i spokojnych warunkach", i "uwzględnia wyłącznie interesy migrantów".

 

Jego zdaniem pakiet nakłada też na państwa członkowskie takie zobowiązania, które dla migrantów będą zaproszeniem i doprowadzą do nowej milionowej fali imigracyjnej.

 

Państwa członkowskie ONZ uzgodniły w piątek tekst Światowego Paktu w sprawie Migracji - w procesie ustalania nie uczestniczyły jednak Stany Zjednoczone, które wycofały się zeń już w grudniu. Tekst, który nie jest wiążący, zostanie oficjalnie przyjęty na szczycie międzynarodowym w grudniu w Marrakeszu.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie