Jan Kapela skazany przez sąd na grzywnę za przerobienie hymnu narodowego złożył skargę do Strasburga

Polska
Jan Kapela skazany przez sąd na grzywnę za przerobienie hymnu narodowego złożył skargę do Strasburga
Facebook.com/Jaś Kapela

Skazany za przerobienie Mazurka Dąbrowskiego na pieśń, która miała zwrócić uwagę na problem migracji Jan Kapela, wysłał skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. "Wynik może być tylko jeden i Polska mnie jeszcze przeprosi oraz zapłaci za tę zniewagę". W lutym sąd uznał, że za naruszenie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej należy się 1000 zł grzywny.

"Moja skarga leci dziś do Strasburga. Nie mogę się już doczekać sprawy Kapela vs. Polska. Ale wiem, że wynik może być tylko jeden i Polska mnie jeszcze przeprosi oraz zapłaci za tę zniewagę" - napisał Jan Kapela na Facebooku w poniedziałek. Publicysta napisał we wniosku do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, że jest poetą oraz pblicystą, a performance wykonywał "w ramach swojej działalności artystyczno-publicystycznej".

 

 

Kapela, publicysta "Krytyki Politycznej", został w lutym skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie za przerobienie hymnu narodowego. Sąd uznał, że ma zapłacić tysiąc zł grzywny i koszty procesu.

 

Sprawa dotyczyła zamieszczonego w 2015 roku nagrania zatytułowanego "Mazurek Kapeli - Polacy witają uchodźców". Razem z trojgiem znajomych zaśpiewał przerobioną wersję Mazurka Dąbrowskiego.

 

"Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy, nasza bieda już minęła, migrantów przyjmiemy. Marsz, marsz, uchodźcy, z ziemi włoskiej do Polski, za naszym przewodem, łączcie się z narodem" - brzmi jedna ze zwrotek zmienionego tekstu.

 

Poeta tłumaczył, że jego intencją było wyrażenie chęci niesienia pomocy ofiarom wojennych konfliktów.

Jak argumentowała pełnomocniczka Kapeli, jej klient w pozytywny sposób wpisał się w debatę publiczną, a przeróbka Mazurka Dąbrowskiego w takim wydaniu może wyłącznie przynieść chlubę polskiemu społeczeństwu.

 

Zdaniem sądu, było to jednak naruszenie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

 

- Nie kazano mi usunąć filmu z sieci. Najwyraźniej nie chodzi o to, by chronić symbole narodowe, ale by karać jednostki, które mają inną wizję świata i Polski - powiedział w lutym polsatnews.pl Kapela.

 

Jan Kapela jest synem działaczki katolickiej Teresy Kapeli. "Staram się nie czytać wszystkiego, co pisze Jaś. Jest to dla mnie niesłychanie bolesne. Nie rozumiem tych ukąszeń, czasem myślę, że wręcz diabelskich" - powiedziała w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" w 2014 roku powiedziała. "Środowisko, do którego trafił okazało się niesłychanie silne. On się »Krytyką Polityczną« zachłysnął i tak trwa" - dodała.

 

Poniżej: film "Mazurek Kapeli - Polacy Witają uchodźców" z utworem, za który Kapela został skazany.

 

 

polsanews.pl, gazeta.pl

 

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie